Trwa ładowanie...
d5pqkvn
d5pqkvn

Filipiny: Mayon ponownie grozi erupcją


Wulkan Mayon (AFP) Filipiński wulkan Mayon ponownie grozi erupcją. Manilski instytut sejsmologiczny ostrzegł w sobotę przed aktywizacją wulkanu, z którego krateru po kilkudniowej przerwie ponownie zaczęła wydobywać się lawa. Nad stożkiem unosi się kilkusetmetrowy słup dymów i popiołów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d5pqkvn

Mayon, położony w środkowej części archipelagu filipińskiego, zaktywizował się przed tygodniem. Z zagrożonych terenów ewakuowano ponad 45 tys. mieszkańców. Nastąpiła potężna erupcja lawy i w promieniu kilku kilometrów zatrzęsła się ziemia. W górę wulkan wyrzucał chmurę popiołów, sięgającą 1000 metrów wysokości i odłamki skał wielkie jak ciężarówki - jak twierdzili naoczni świadkowie.

Mayon, którego wierzchołek wznosi się na 2474 metrów n.p.m. dał o sobie ostatnio znać w lutym 2000 roku. Jego wybuch spowodował wtedy ewakuację ok. 68 tys. mieszkańców okolicznych miejscowości.

Największa erupcja wulkanu nastąpiła w 1814 roku. Zginęło wówczas ponad 1200 osób, a najbliższe miasteczko zostało w całości pokryte błotem i pyłem wulkanicznym.(mp)

d5pqkvn

Podziel się opinią

Share
d5pqkvn
d5pqkvn
Więcej tematów