Fiasko konferencji przeglądowej NPT
Konferencja przeglądowa Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej zakończyła się fiaskiem, po czterech tygodniach obrad w nowojorskiej siedzibie ONZ.
27.05.2005 | aktual.: 27.05.2005 19:55
Przewodniczący konferencji, ambasador Brazylii przy ONZ Sergio de Queiroz Duarte, wyraził na zakończenie obrad ubolewanie, że nie uzyskano konsensusu w sprawie dokumentu końcowego.
Otwierając na początku maja konferencję, sekretarz generalny ONZ wzywał przywódców państw, by "tchnęli życie" w NPT, i ostrzegał, że kolejne kraje wchodzą w posiadanie broni nuklearnej, a mocarstwa jądrowe rozbrajają się powoli.
Przedstawiciele państw, które przystąpiły do NPT (jest ich obecnie 188) spotykają się co pięć lat, żeby dokonać oceny sytuacji i wytyczyć nowe cele.
Tylko pięć państw - USA, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania - jest uprawnionych do posiadania broni nuklearnej. Korea Północna, która twierdzi, że ma taką broń, wycofała się z NPT. Do układu nie przystąpiły Indie ani Pakistan, mające broń jądrową, a także Izrael, który - jak się przypuszcza - również ma ją w swoich arsenałach.
W czwartek trzy komisje, pracujące w ramach konferencji przeglądowej NPT, zakończyły działalność, nie mogąc się porozumieć w sprawie pisemnych rekomendacji, dotyczących umocnienia Układu.
Punktem spornym była m.in. - jak twierdzi niemiecka agencja dpa - propozycja ograniczenia dostępu niektórych krajów do technologii nuklearnych, które mogłyby zostać wykorzystane do produkcji broni jądrowej. Krytycy podkreślali, że prawo do pokojowego wykorzystania energii jądrowej jest zagwarantowane w NPT.
NPT wszedł w życie w 1970 r., a w 1995 r. został przedłużony na czas nieokreślony. Fiasko siódmej konferencji przeglądowej nie stanowi więc zagrożenia dla samego Układu.