PolskaFestiwal Plus Camerimage wyprowadzi się do Krakowa?

Festiwal Plus Camerimage wyprowadzi się do Krakowa?

Kraków chciałby przejąć festiwal Plus Camerimage, który do tej pory odbywał się w Łodzi. Miasto nawiązało już w tej sprawie kontakty z organizatorami imprezy.

Festiwal Plus Camerimage wyprowadzi się do Krakowa?
Źródło zdjęć: © PAP

- Kraków chciałby mieć taki festiwal u siebie. To sprawdzona marka, ciesząca się dużym zainteresowaniem na świecie - powiedziała rzeczniczka prezydenta Krakowa Renata Lisowska.

Miasto wyznaczyło już osobę odpowiedzialną za prowadzenie tego projektu. Pierwsze rozmowy już się odbyły, ale nie ma jeszcze żadnych konkretów - zaznaczyła Lisowska.

Na początku miesiąca szef festiwalu Plus Camerimage,Marek Żydowicz wypowiedział umowę na organizację imprezy w Łodzi. Jego zdaniem magistrat nie dotrzymał zapisów umów dot. organizacji festiwalu. Zastępca rzecznika prezydenta uznała decyzję Żydowicza za nieważną.Festiwal był organizowany w Łodzi od 2000 roku.

Decyzja Żydowicza o "wyprowadzeniu festiwalu" ma m.in. związek z brakiem przyjęcia przez radę miejską - głosami radnych SLD i PO - programu budowy za 500 mln zł Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage Łódź Center, zaprojektowanego przez światowej sławy architekta Franka Gehry'ego. Radni uzależnili przystąpienie do realizacji programu od uprzedniego uzyskania jego dofinansowania "na poziomie 250 mln zł" z funduszy innych niż budżet miasta, w tym unijnych.

Kraków do 2013 roku zamierza wybudować nowoczesne Centrum Kongresowe o wartości około 250 mln zł. Inwestycja uzyskała unijne dofinansowanie w wysokości 20 mln euro.

Jak podkreślają przedstawiciele władz miasta, będzie to pierwszy zbudowany z takim rozmachem obiekt w Polsce, który umożliwi organizowanie wielkich kongresów, koncertów, spektakli i wystaw. Gmach zlokalizowany przy rondzie Grunwaldzkim z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu i Kazimierz, w zamierzeniu projektantów ma stać się nową "ikoną architektoniczną" miasta.

Obiekt będzie miał przeszklone foyer z widokiem na Wawel i Skałkę oraz falisty, opadający w stronę Wisły dach. Częściowo przejrzysta elewacja gmachu będzie pokryta abstrakcyjną mozaiką z kamienia i kolorowej ceramiki.

Największa sala audytoryjna z estradą pomieści 1,8 tys. osób na widowni. Mniejsze sale kongresowe będą miały pojemności 600 i 300 osób. Powstanie także parking na co najmniej 300 samochodów oraz zaplecze gastronomiczne i komercyjne.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)