PolskaFestiwal Piwa im. Jana Heweliusza w Gdańsku

Festiwal Piwa im. Jana Heweliusza w Gdańsku

W dniach 28 kwietnia - 3 maja w Gdańsku odbędzie się II Międzynarodowy Festiwal Piwa im. Jana Heweliusza. Festiwal jest imprezą organizowaną dla całych rodzin.

30.03.2006 | aktual.: 30.03.2006 15:25

Można będzie bezkarnie szaleć na bezpiecznych dmuchanych zjeżdżalniachi, karuzelach wesołego miasteczka, małpim gaju (plac zabaw dla dzieci), czy spróbować swoich sił w wyścigach samochodów akumulatorowych Jeep, zajadać się watą cukrową i popcornem, tańczyć przy piosenkach biesiadnych.

Żyjący w XVII w. Jan Heweliusz to najsłynniejszy wśród astronomów Gdańszczanin, poddany czterech królów polskich, ławnik Rady Miejskiej Gdańska, członek londyńskiego Royal Society, stypendysta Ludwika XIV, uczony doceniany przez największe osobowości świata nauki, monarchów i możnych nie bez kozery patronuje piwnemu świętu. Jego pierwszą pasją i najważniejszym źródłem utrzymania było... piwowarstwo.

Program II Międzynarodowego Festiwalu Piwa im. Jana Heweliusza

28 kwietnia – piątek - Otwarcie Festiwalu

Wielka Parada Heweliusza - z ul. Korzennej gdzie Wielki Astronom produkował w 1650 roku piwo - barwny, kostiumowy korowód platform z beczkami przetoczy się przez stare miasto aż na Plac Zebrań Ludowych gdzie odbywać się będzie Festiwal.

Przemarsz parady: Pierwszy element parady formuje się na Długim Targu: trzy bryczki, dwa wozy konne, muzycy, aktorzy w kostiumach mieszczan gdańskich, Heweliusz, konno królowie Jan III Sobieski - przyjaciel i wielki sponsor badań Heweliusza który go odwiedzał w Gdańsku, oraz Ludwik XIV - król Francji, który ufundował dożywotnie stypendium na badania księżyca, szczudlarze. Parada przejdzie trasą pod pomnik Jana Heweliusza, tam przystanek i akcja teatralna. Aktorzy opuszczą bryczki i przejdą na platformy samochodowe. Paradę prowadzi herold opowiadający o czasach i zasługach Heweliusza - Wielkiego Gdańszczanina. W paradzie wezmą udział historyczne postaci - Astronom z małżonką, W orszaku znajdą się na wozach miejsca dla przedstawicieli browarów i wystawców tegorocznego Festiwalu. Paradzie towarzyszyć będzie orkiestra dęta i barwne grupy młodzieży w kostiumach z epoki.

Otwarcia Festiwalu dokonają Prezydent Miasta Gdańska oraz prezes Zjednoczenia Browary Polskie - przez wybicie szpuntu z beczki dowiezionej na estradę Festiwalową.

Do północy na głównej estradzie zagoszczą zespoły Classic, Detko Band, Cocktail. Zestaw hitów lat 60., 70. i 80. pozwoli na taniec, a dla ochłody i spełnienia toastów piwem znajdą się przerywniki z muzyką biesiadną.

29 kwietnia – sobota - Dzień Bawarski

Browarnicy z Monachium przedstawią w barwny sposób, urozmaicony praktycznymi ćwiczeniami, tzw. Bawarską Szkołę Picia Piwa - publiczność będzie brała w tym czynny udział choćby po to, by zdobywać certyfikaty "Prawdziwego Bawarskiego Piwosza" czy "Adepta Nauk Piwnych".

Szkołę i całodniowe występy kapel bawarskich poprowadzi znany prezenter z programu "Europa da się lubić". Ambitni (i Ambitne!) spróbują, ile kufli da się przenieść bez rozlania - pary udział wezmą w konkursach tańców i innych atrakcjach tego dnia.

30 kwietnia - niedziela - Małe Jest Piękne, czyli Dzień Browarów Lokalnych

- gospodarzem dnia będzie prezes Andrzej Olkowski ze Stowarzyszenia Browarów Lokalnych. Tego dnia zaprezentujemy kilkadziesiąt marek piwa, produkowanych przez małe i średnie browary z całej Polski. Będzie to też Dzień Muzyki Country i Folk - a więc ponad 12 godzin występów 6 znanych i cenionych zespołów: Babsztyl, Zayazd, Gdańska Kapela Kamraci, Country Votka, oraz kaszubskie zespoły folkowe.

1 maja – poniedziałek – Dzień Muzyki Polskiej

Na estradzie pojawią się zespoły bluesowo-rockowe grające przede wszystkim przeboje muzyki polskiej: The Park, Detko Band, Elvis Presley Show. Dzień ten poświecony będzie historii piwowarstwa. Koło Naukowe Biotechnologii przy Akademii Rolniczej w Poznaniu przedstawi bogato ilustrowaną historię piwa od czasów zamierzchłych, aż do współczesności. Historia browarnictwa jest częścią historii rozwoju przemysłu, ale i znakomitą ilustracją stylu życia w poszczególnych epokach. Tego dnia na próby smaków, pokazy sztuki opakowań i akcesoriów związanych z konsumpcją piwa, w tym etykiet, butelek i kufli, zapraszać będą browary belgijskie, czeskie i z dalekiej Azji.

2 maja - wtorek - Mini browary - przyszłość gastronomii!

Dla wielu z odwiedzających festiwal będzie to pierwszy kontakt z instalacjami mini browarów i wyjątkowym smakiem niepasteryzowanego "świeżego" piwa z małych instalacji montowanych w bardzo wielu najlepszych pubach i restauracjach zachodniej Europy. Odpowiemy też na pytanie, jakie szanse rozwoju mini browarów istnieją w Polsce. Estradę w największym namiocie festiwalowym przejmą we władanie zespoły big-bitowe, soft jazz oraz funky - ich lista nie jest zamknięta. Zagrają między innymi PRL, Detko Band, Cocktail

3 maja – środa - Ostatni dzień Festiwalu

Tego dnia przyjdzie czas na zamykanie ogłoszonych w poprzednich dniach konkursów. Nie zabraknie też niespodzianek dla wszystkich przedstawicieli browarów uczestniczących w tegorocznym Festiwalu. Wręczone zostaną okolicznościowe Medale Heweliusza wszystkim, którzy przyczynili się do rozsławienia Festiwalu i Miasta Gdańsk. Będzie to znakomity czas do rozsmakowania się w mało znanym w Polsce piwie pszenicznym. Tajniki jego produkcji, ale i możliwości poznania smaku zapewnią najwięksi producenci tego specjału. Dzień muzyki pop z udziałem między innymi zespołów: Ha-Dwa-O!, Cocktail, Było Ciężko Będzie Lżej. Muzyka jak co dzień będzie brzmiała od godziny 12.00 do czasu, aż Festiwal opuszczą ostatni goście.

Po ubiegłorocznej edycji festiwalu Dziennik Bałtycki pisał: "Takich tłumów plac Zebrań Ludowych w Gdańsku dawno nie widział. Tylko w sobotę liczba zwiedzających sięgnęła 11 tys. Co ich przyciągnęło? Najkrócej mówiąc dwa namioty pełne piwa. A konkretnie Międzynarodowy Festiwal Piwa im. Jana Heweliusza. Święto piwa przybrało formę beztroskiej majówki, nieco zakrapianej. Ale czegóż innego spodziewać się po miejscu w którym zebrały się jedne z największych i najbardziej cenionych browarów na świecie. Do degustacji są są piwa, których na co dzień nie znajdziemy w sklepach."

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)