IAR
kultura
12-07-2008 (11:40)

Festiwal Kultury Ukraińskiej w Sopocie

W Sopocie odbędzie się uroczysta inauguracja XIX Festiwalu Kultury Ukraińskiej. To największe święto kultury ukraińskiej w Polsce, a zaproszone zespoły zaprezentują tańce i muzykę ludową, również we współczesnych aranżacjach, a także rock i jazz. W ciągu dwóch festiwalowych dni na scenie Opery Leśnej wystąpi 600 artystów z Polski i Ukrainy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Impreza rozpoczęła się w czwartek otwarciem wystawy fotograficznej "Karpaty bez granic" i prezentacją współczesnego kina ukraińskiego. Natomiast wczoraj na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku odbyła się żałobna msza ekumeniczna w intencji ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie, podczas której uczestnicy oddali również hołd cywilnym ofiarom konfliktów polsko-ukraińskich w 1943 roku na Wołyniu, w 65. rocznicę tragicznych wydarzeń. Jak powiedział Prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma - "konflikt pochłonął wiele ofiar po obu stronach. Musimy pamiętać o formule 'Przebaczamy i prosimy o przebaczenie', aby była ona nadal aktualna i obowiązująca".

Patronat honorowy nad Festiwalem Kultury Ukraińskiej objęli Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

Polub WP Wiadomości