PolskaFestiwal filmowy Camera Obscura

Festiwal filmowy Camera Obscura

Pierwsza edycja festiwalu filmowego
dokumentalistów Camera Obscura rozpoczęła się w
Bydgoszczy. O Grand Prix imprezy ubiega się 36 reportaży i
filmów dokumentalnych.

Festiwal jest jedyną ogólnopolską imprezą poświęconą reportażowi i dokumentowi telewizyjnemu jako samodzielnemu gatunkowi z pogranicza dziennikarstwa i filmu dokumentalnego. Filmy na festiwal Camera Obscura zgłosiły wszystkie ogólnopolskie kanały telewizyjne oraz wielu niezależnych dziennikarzy.

Podtytuł festiwalu, 'Między kreacją, a prawdą', kryje jedno z głównych pytań, jakie zadawać będą sobie jurorzy i widzowie oglądając filmy konkursowe - np. wstrząsające historie: o hyclu, który zjadał złapane psy czy hierarchii wśród homoseksualnych prostytutek. Ile w tym kreacji, ile prawdy? - powiedział Jarosław Jaworski, rzecznik prasowy imprezy.

Wśród zgłoszonych do konkursu filmów pojawią się też opowieści o dramatycznych wydarzeniach historycznych, takich jak pożar na statku "Maria Konopnicka", który wybuchł w 1961 roku. Zginęło wówczas 21 stoczniowców, a pomoc dla nich w ogóle nie nadeszła, mimo iż statek stał w porcie.

Liczni twórcy podjęli jako temat współczesną politykę - rozpatrując m.in. "fenomen łukaszyzmu" czyli rządów białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Pokazany zostanie także reportaż o byłym esbeku, który żąda od państwa 2 mln odszkodowania i polskich rasistach ukrywających się za szyldem Światowego Kościoła Twórcy.

Projekcje konkursowe uzupełni cykl pokazów specjalnych. Oprócz filmów legendy polskiego dokumentu Kazimierza Karabasza i przewodniczącego jury - Sylwestra Latkowskiego, na zakończenie zaprezentowany zostanie dwugodzinny zestaw dokumentów zrealizowanych przez studentów PWSFTviT w Łodzi, łącznie z nagradzanym wielokrotnie "Barem na Victorii" Leszka Dawida.

Festiwal "Camera Obscura" zakończy się w poniedziałek.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)