Festiwal Bułata Okudżawy w Krakowie
Koncert "Dopóki ziemia kręci się" z udziałem artystów z całego świata będzie najważniejszym wydarzeniem II Międzynarodowego Festiwalu im. Bułata Okudżawy, który jutro rozpocznie się w Krakowie.
Pierwsza edycja imprezy odbyła się dwa lata temu na Arbacie w Moskwie. Tym razem organizatorzy wybrali Polskę i Kraków - miejsca, które były bliskie Bułatowi Okudżawie.
"Ten festiwal istnieje dlatego, że piosenki Bułata Okudżawy są ciągle żywe i ważne dla kolejnych pokoleń. Śpiewają je starsi, którzy znali go osobiście, i młodzi, wkraczający na drogę artystycznych poszukiwań. My sami także często nucimy te utwory" - powiedział Jacek Wilczyński, prezes Stowarzyszenia Kultury Akademickiej "Instytut Sztuki", które organizuje festiwal.
Pierwszy z festiwalowych koncertów odbędzie się w czwartek w krakowskim klubie Harris Jazz Club, gdzie wystąpi zespół "Que Passa".
W piątek podczas seminarium "Bułat Okudżawa w Polsce" znawcy twórczości Okudżawy będą dyskutować o adaptacjach scenicznych jego dzieł, wydawnictwach muzycznych i książkowych, które ukazały się w naszym kraju, oraz wpływie, jaki rosyjski poeta wywarł na polskich twórców. Tego samego dnia wieczorem w klubie "Pod Jaszczurami" pieśni Bułata Okudżawy zaśpiewa Łada Gorpienko.
Najważniejszym wydarzeniem festiwalu będzie sobotni koncert na Rynku Głównym, który odwiedzą m.in. ministrowie kultury Rosji Michaił Szwydkoj i Polski Waldemar Dąbrowski. Na scenie wystąpią m.in. Hanna Banaszak, Stanisława Celińska, Katarzyna Groniec, Iwona Loranc, Piotr Machalica, Magda Umer, Zbigniew Zamachowski i Artur Żmijewski. Obok polskich artystów pieśni Bułatwa Okudżawy zaśpiewają wykonawcy m.in. z Rosji, USA, Włoch, Izraela, Rumunii i Japonii.
Podczas koncertu ustanowiony zostanie rekord, który organizatorzy chcą wpisać do Księgi Guinessa - na scenie stanie gigantyczny parasol wysokości ponad 12 metrów i średnicy 9 m. Scenografię przygotował bliski przyjaciela Okudżawy, Igor Makarow. W trakcie koncertu z czterech projektorów multimedialnych wyświetlane będą kolorowe grafiki.
Festiwal został zorganizowany przez Ministerstwo Kultury przy współudziale Telewizji Ren z Moskwy oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Realizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Kultury Akademickiej "Instytut Sztuki".
Bułat Okudżawa zmarł w czerwcu 1997 r. w wieku 73 lat w Paryżu. Był z pochodzenia Gruzinem. Pisał, komponował i wykonywał bardzo popularne ballady, pieśni liryczne i satyryczne, był autorem powieści, utworów dla dzieci i młodzieży. Powszechną sławę przyniosły mu pieśni, które śpiewał charakterystycznym, jakby łamiącym się głosem, do akompaniamentu gitary. Pisane prostym językiem, traktowały o uniwersalnych sprawach: wojnie, życiu, śmierci, miłości. Wychowały się na nich całe pokolenia Rosjan i nie tylko.