ŚwiatFDP chce Gerhardta na ministra spraw zagranicznych

FDP chce Gerhardta na ministra spraw zagranicznych

W przypadku utworzenia po wrześniowych wyborach parlamentarnych w Niemczech koalicyjnego rządu CDU/CSU i FDP niemieccy liberałowie chcą, by tekę ministra spraw zagranicznych objął przewodniczący ich klubu parlamentarnego Wolfgang Gerhardt.

04.09.2005 | aktual.: 14.09.2005 16:17

Oficjalną nominację na kandydata na szefa niemieckiej dyplomacji Gerhardt ma otrzymać za tydzień na przedwyborczym zjeździe partii - podał w niedzielę tygodnik "Der Spiegel". Dotychczas przewodniczący FDP Guido Westerwelle nie wykluczał, że będzie sam starał się o stanowisko ministra spraw zagranicznych.

61-letni polityk kieruje od 1998 roku klubem parlamentarnym FDP. W Bundestagu zasiada od 1994 roku.

W opublikowanym na początku sierpnia artykule programowym Gerhardt opowiedział się za stworzeniem w Unii Europejskiej "kierowniczego kwartetu": Polski, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

Polska musi koniecznie być obecna w poszerzonym dodatkowo o Wielką Brytanię kwartecie kierowniczym Unii Europejskiej. Nowoczesna Europa nie ogranicza się do Europy Zachodniej - napisał Gerhardt.

Polityk FDP opowiada się za powrotem Niemiec do tradycyjnej roli "adwokata i zaufanego partnera" małych i średnich krajów Unii. Uważa poza tym, że Berlin powinien nadać "nową dynamikę" stosunkom niemiecko-amerykańskim. Szkodliwa dla niemieckich interesów jest sytuacja, gdy kanclerz federalny obejmuje się z rosyjskim prezydentem, lekceważąc równocześnie amerykańskiego (prezydenta) - napisał w artykule.

Wybory do Bundestagu odbędą się 18 września. Liderzy chadeków i liberałów zapowiedzieli, że jeśli pozwoli na to wynik wyborów, utworzą rząd koalicyjny. Zgodnie z tradycją, mniejszy partner koalicyjny, w tym przypadku FDP, obsadza stanowisko szefa dyplomacji.

FDP kierowała resortem spraw zagranicznych nieprzerwanie od 1969 do 1998 roku - początkowo w koalicyjnym rządzie z SPD, a po 1982 roku w rządzie Helmuta Kohla z CDU/CSU.

Z najnowszych sondaży wynika, że chadecy i liberałowie mogą zdobyć absolutną większość mandatów, pozwalającą na samodzielne utworzenie rządu. CDU i CSU popiera 43% wyborców, FDP 6-7%. SPD może liczyć na 32% głosów, zaś Zieloni na 7-8%.

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)