ŚwiatFDP chce Gerhardta na ministra spraw zagranicznych

FDP chce Gerhardta na ministra spraw zagranicznych

W przypadku utworzenia po wrześniowych wyborach parlamentarnych w Niemczech koalicyjnego rządu CDU/CSU i FDP niemieccy liberałowie chcą, by tekę ministra spraw zagranicznych objął przewodniczący ich klubu parlamentarnego Wolfgang Gerhardt.

Oficjalną nominację na kandydata na szefa niemieckiej dyplomacji Gerhardt ma otrzymać za tydzień na przedwyborczym zjeździe partii - podał w niedzielę tygodnik "Der Spiegel". Dotychczas przewodniczący FDP Guido Westerwelle nie wykluczał, że będzie sam starał się o stanowisko ministra spraw zagranicznych.

61-letni polityk kieruje od 1998 roku klubem parlamentarnym FDP. W Bundestagu zasiada od 1994 roku.

W opublikowanym na początku sierpnia artykule programowym Gerhardt opowiedział się za stworzeniem w Unii Europejskiej "kierowniczego kwartetu": Polski, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

Polska musi koniecznie być obecna w poszerzonym dodatkowo o Wielką Brytanię kwartecie kierowniczym Unii Europejskiej. Nowoczesna Europa nie ogranicza się do Europy Zachodniej - napisał Gerhardt.

Polityk FDP opowiada się za powrotem Niemiec do tradycyjnej roli "adwokata i zaufanego partnera" małych i średnich krajów Unii. Uważa poza tym, że Berlin powinien nadać "nową dynamikę" stosunkom niemiecko-amerykańskim. Szkodliwa dla niemieckich interesów jest sytuacja, gdy kanclerz federalny obejmuje się z rosyjskim prezydentem, lekceważąc równocześnie amerykańskiego (prezydenta) - napisał w artykule.

Wybory do Bundestagu odbędą się 18 września. Liderzy chadeków i liberałów zapowiedzieli, że jeśli pozwoli na to wynik wyborów, utworzą rząd koalicyjny. Zgodnie z tradycją, mniejszy partner koalicyjny, w tym przypadku FDP, obsadza stanowisko szefa dyplomacji.

FDP kierowała resortem spraw zagranicznych nieprzerwanie od 1969 do 1998 roku - początkowo w koalicyjnym rządzie z SPD, a po 1982 roku w rządzie Helmuta Kohla z CDU/CSU.

Z najnowszych sondaży wynika, że chadecy i liberałowie mogą zdobyć absolutną większość mandatów, pozwalającą na samodzielne utworzenie rządu. CDU i CSU popiera 43% wyborców, FDP 6-7%. SPD może liczyć na 32% głosów, zaś Zieloni na 7-8%.

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)