Trwa ładowanie...
dunlb1s

FBI uzyskało dostęp do zawartości IPhone'a zamachowcy z San Bernardino

• FBI udało się złamać zabezpieczenia i uzyskać dostęp do danych zawartych w telefonie zamachowca z San Bernardino
• Poinformowały władze USA
• Oznacza to koniec sporu między firmą Apple, która jest producentem iPhone'a, a amerykańskimi władzami
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
FBI uzyskało dostęp do zawartości IPhone'a zamachowcy z San Bernardino
(AFP, Fot: KENA BETANCUR)
dunlb1s

Apple konsekwentnie odmawiał udzielenia FBI pomocy w odblokowaniu IPhone'a 5C, który należał do Syeda Farooka, jednego z zamachowców odpowiedzialnych za masakrę z 2 grudnia ub. r. w San Bernardino.

Zginęło wówczas 14 osób, a władze uważają, że atak, którego Farook dokonał razem z żoną, był przynajmniej częściowo inspirowany przez tzw. Państwo Islamskie. Zamachowcy zostali zabici w policyjnej obławie.

"Śledczym udało się dotrzeć do danych zawartych w telefonie, w tej sytuacji pomoc firmy Apple nie jest potrzebna" - głosi komunikat amerykańskich władz.

dunlb1s

Nie wiadomo, w jaki sposób specjalistom z FBI udało się złamać zabezpieczenia w telefonie Syeda Farooka. Według izraelskiej prasy pomogła im w tym izraelska firma Cellebrite, specjalizująca się w tego rodzaju sprawach.

Telefony iPhone zabezpieczane są specjalnym kodem znanym tylko właścicielowi. Dodatkowo nowsze modele rozpoznają odcisk palca właściciela, który jest niezbędny do ich uruchomienia. Kilkakrotne wprowadzenie błędnego kodu powoduje trwałe zablokowanie telefonu. FBI chciała aby Apple opracował oprogramowanie umożliwiające obejście tych zabezpieczeń.

Miesiąc temu sędzia sądu federalnego w Nowym Jorku orzekł, że Departament Sprawiedliwości USA nie może zmusić firmy Apple do odblokowania telefonu iPhone w celu dotarcia do znajdujących się w nim danych.

Sprzeciw Apple'a wywołał ogólnonarodową dyskusję na temat praw do prywatności i bezpieczeństwa narodowego. Firma, mająca swoją siedzibę w kalifornijskim Cupertino, argumentuje, że złamanie zabezpieczeń wyprodukowanego przez nią iPhone'a naruszy istniejące zaufanie między nią i jej klientami oraz spowoduje uszczerbek dla jej wizerunku.

dunlb1s

Zobacz także: Oświadczenie FBI ws. zamachowców z San Bernardino

dunlb1s

Podziel się opinią

Share
dunlb1s
dunlb1s
Więcej tematów