Trwa ładowanie...
dtd6bhg

Fatalne wieści dotyczące jakości powietrza w Polsce

Polski Alarm Smogowy przeanalizował dane z 2016 roku zebrane przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dane te nie pozostawiają złudzeń. Najgorsze powietrze jest w Krakowie, a niewiele lepsze także w innych miastach, jak Katowice czy Warszawa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polski Alarm Smogowy
Polski Alarm Smogowy (GIOŚ)
dtd6bhg

Wyniki badania opublikowane na smoglab.pl pokazują nie tylko "smogowych recydywidystów", ale także miasta z uznawanego za czyste Pomorza. Miasta o najniższym stężeniu średniorocznym pyłu PM10 to: Gdynia, Szklarska Poręba, Słupsk, Białystok, Ożarów, Tczew i Szczecin.

Zestawienie Polskiego Alarmu Smogowego obejmuje najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce. Uwzględnia ono pomiary pyłu PM10, czyli o wielkości do 10 mikrometrów oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu. Średnioroczne stężenia pyłu PM10 nie powinny przekraczać poziomu 40 mikrogramów na metr sześcienny.

Na liście miast, w których dopuszczalny poziom 40 ug/m3 został przekroczony znajdują się poza Krakowem, Katowicami i Warszawą głównie miejscowości średniej wielkości bądź nawet tak małe jak śląski Godów liczący zaledwie 2000 mieszkańców.

Polskie miasta od lat mają najwyższy w Unii Europejskiej. Najwyższy dobowy poziom BAP - 83,93 ng/m3 odnotowano w Nowej Rudzie, od 18 do 24 stycznia 2016 roku. Bardzo wysoki poziom BAP odnotowano również na uznawanym za czyste Pomorzu. Kościerzyna i Wejherowo przekroczyły normy o odpowiednio 1000 i 800 procent.

dtd6bhg

Podziel się opinią

Share
dtd6bhg
dtd6bhg
Więcej tematów