Exodus lekarzy
Naczelna Rada Lekarska alarmuje, że jeśli lekarze będą wyjeżdżać z Polski w dotychczasowym tempie, za kilka lat w polskich szpitalach może zacząć brakować specjalistów. Według szacunków, w najbliższych latach Polskę może opuścić ok. 17 tys. medyków - pisze "Nasz Dziennik".
W Ministerstwie Zdrowia nie powstała dotychczas żadna dokładna analiza migracji personelu medycznego. Nie wiemy więc, ilu lekarzy wyjechało z Polski na przestrzeni ostatnich lat. NRL szacuje, że obecnie poza krajem pracuje ok. 20 tys. medyków. Doktor Konstanty Radziwiłł podkreśla, że nigdy w Polsce zjawisko wyjazdu personelu medycznego za granicę nie występowało z takim nasileniem jak po wejściu do Unii Europejskiej - podaje dziennik. Po 1 maja mamy do czynienia z exodusem. Otworzyły się granice, a kwalifikacje polskich lekarzy są automatycznie uznawane w państwach UE - wskazuje dr Radziwiłł.
Świetnie wykształceni polscy lekarze są pilnie poszukiwani przez unijnych pracodawców. Wśród chętnych do wyjazdu są zarówno młodzi lekarze, jak i wykwalifikowani chirurdzy, stomatolodzy, a zwłaszcza anestezjolodzy. Według danych NRL, ok. 6 proc. anestezjologów złożyło w izbach lekarskich podania o potwierdzenie swoich kwalifikacji, zaś eksperci prognozują, że do końca roku liczba ta wzrośnie do 10 proc. Najwięcej propozycji jest dla medyków najlepiej wykształconych, z pierwszym lub drugim stopniem specjalizacji - informuje "Nasz Dziennik".
Obecnie na polskim rynku funkcjonuje kilkadziesiąt agencji pośrednictwa aktywnie werbujących lekarzy do pracy za granicą. Przedkładają one kompleksowe oferty z perspektywą mieszkania, pracy dla współmałżonka, przedszkola dla dzieci - wskazują lekarze - pisze gazeta. W Polsce brakuje lekarzy tych samych specjalności co w innych państwach UE, jeśli będą oni za chlebem wyjeżdżać zagranicę, polskie szpitale mogą nie być w stanie normalnie funkcjonować - ostrzegają członkowie prezydium NRL.