"Ewenement na skalę europejską!". Tak działa 500+
Eksperci sprawdzili, w jaki sposób program 500+ wpływa na gospodarkę. Efekt? Od początku roku 2015 do października 2017 indeks sprzedaży odzieży wzrósł w Polsce o 67 pkt proc. - wynika z raportu analityków firmy ExMetrix. Dzięki świadczeniu Polacy też coraz więcej podróżują.
Dane raportu przytacza "Super Express". Wynika z nich, że 500+ spowodowało bardzo wyraźny wzrost wyjazdów turystycznych Polaków - zarówno w przypadku pobytów hotelowych, jak również w tańszej opcji wakacyjnej, czyli na kempingach.
W 2016 r., kiedy program wprowadzono, liczba wyjazdów Polaków wzrosła o 12 proc. w porównaniu z poprzednim, a w 2017 r. o kolejne 6 proc. "Tymczasem w Europie wcale nie odnotowano takich tendencji" - czytamy w "SE".
Jeżeli chodzi o ubrania, od początku roku 2015 do października 2017 indeks sprzedaży wzrósł w Polsce o 67 pkt proc. "To ewenement na skalę europejską!" - podkreśla dziennik.
- 500+ było jednym z powodów wyższych wydatków na wakacyjne wyjazdy czy ubrania. Do tego jest jeszcze dobra koniunktura na rynku, wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia. Dochodzi do efektu psychologicznego: mam pieniądze z programu, pracę, więcej pieniędzy, jestem więc gotów rozłożyć inaczej akcenty w wydawaniu - chętniej wyjadę z rodziną na wakacje. Rośnie optymizm, więc jesteśmy bardziej skłonni do takich wydatków - tłumaczy ekonomista Marek Zuber.
Szydło o poszerzeniu 500+
Była premier Beata Szydło zasugerowała w poniedziałek, że formuła programu 500+ mogłaby zostać poszerzona. - Jesteśmy na początku roku budżetowego, więc w tym roku na pewno nic się nie zmieni, ale jeżeli sytuacja gospodarcza będzie na to pozwalała, to 2019 roku takie zmiany być może zostaną przyjęte - powiedziała.
We wtorek rano emocje wokół deklaracji Szydło studził jednak szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. Na antenie Radiu Plus stwierdził, że premier Mateusz Morawiecki nic nie wie na ten temat, a o pomyśle dowiedział się z mediów.