Ewelina Flinta apeluje do króla w obronie skazanej
Trwa ósma edycja 24-godzinnego Maratonu
Pisania Listów, który w tym roku jest szczególnie poświęcony
obronie praw kobiet. Przez pierwsze pięć godzin akcji
uczestnicy, m.in. Ewelina Flinta i Aga Zaryan, napisali ok. 8 tys. listów.
08.12.2007 | aktual.: 08.12.2007 21:24
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/polacy-chca-amnestii-dla-kobiet-6038637115376257g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/polacy-chca-amnestii-dla-kobiet-6038637115376257g )
Polacy chcą amnestii dla kobiet
Piosenkarka Ewelina Flinta zwróciła się do króla Arabii Saudyjskiej w obronie "dziewczyny z al-Qatif", która została skazana za przebywanie w towarzystwie mężczyzna na karę chłosty. Działacze Amnesty twierdzą, że naprawdę została ona porwana i zgwałcona. Kiedy się odwołała od wyroku, sąd wymierzył jej jeszcze surowszą karę.
Maraton jest organizowany przez AI w związku z przypadającym w poniedziałek Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Rozpoczął się o godz. 12, a zakończy w południe w niedzielę. Listy dotyczyć mają konkretnych więźniów politycznych.
Listy można napisać w punktach mieszczących się m.in. w szkołach, kawiarniach, klubach, na uczelniach i w innych miejscach publicznych w 70 miastach w Polsce. Zostaną ona wysłane do decydentów politycznych na całym świecie.
W Warszawie przez pierwsze pięć godzin akcji napisano prawie 200 listów- poinformował Wojciech Makowski z AI.
Jak mówił listy piszą wszyscy - "młodzi, starsi, często rodzice przychodzą z dziećmi, które dopiero uczą się pisać - uczą się pisać na listach AI".
W Warszawie czekamy na posłankę Izabelę Jarugę-Nowacką, która ma napisać list. Wiemy już, że we Wrocławiu list napisał nasz były więzień sumienia Władysław Frasyniuk. Treść tych listów znajdzie się niebawem na naszej stronie internetowej - dodał Makowski.
Zaznaczył, że tegoroczna akcja jest poświęcona szczególnie obronie praw kobiet, ponieważ "często wyobraża się więźnia sumienia - osobę prowadzącą nielegalną działalność opozycyjną w różnych krajach - jako mężczyznę. Tymczasem jest naprawdę bardzo wiele kobiet, które angażują się w działalność opozycyjną - podkreślił.
Listy liczone są w warszawskim klubie "Chłodna 25", gdzie wieczorem odbędzie się jeszcze m.in. panel "Kobiety na rzecz praw człowieka" (z udziałem Wiery Striemkowskiej, Urszuli Nowakowskiej z Centrum Praw Kobiet oraz Sylwii Gil ze Stowarzyszenia Solidarności Polsko-Birmańskiej) oraz impreza taneczna. Będą także wyświetlane filmy poświęcone tematyce obrony praw kobiet.
Wieczorem akcję wesprze także piłkarze Legii, którzy przed meczem z Górnikiem Zabrze wyjdą na murawę w koszulkach Amnesty, aby zachęcić kibiców do pisania listów.
Już w tej chwili wiemy jedno - w tegorocznej akcji listów będzie więcej niż w poprzednim, Maraton będzie więc jeszcze skuteczniejszy- powiedział Makowski.
Jak informuje Amnesty International, w poprzednim Maratonie napisano ponad 22 tysiące listów w Polsce i ponad 110 tysięcy na świecie. Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie: www.maratonamnesty.blox.pl.
Amnesty International to niezależna, światowa organizacja obrońców praw człowieka; walczy m.in. o uwolnienie więźniów sumienia, uczciwe i sprawiedliwe procesy sądowe, sprzeciwia się torturom i karze śmierci.