Trwa ładowanie...
d1j1vt8

Ewangelicy obchodzą Święto Reformacji

31 października ewangelicy obchodzą Święto Reformacji. Tego dnia, 1517 roku, niemiecki teolog Marcin Luter wywiesił na drzwiach katedry w Wittemberdze 95 tez dotyczących reformy Kościoła.

d1j1vt8
d1j1vt8

Jest to dzień, w którym protestanci spotykają się na uroczystych nabożeństwach. Wspomnienie tego wydarzenia dotyczy głównie luteran, ale nawiązują do niego również ewangelicy reformowani i metodyści. Święto Reformacji jest dla ewangelików dniem wolnym, zagwarantowanym ustawowo.

Ponad 490 lat temu Luter domagał się zmian w skorumpowanej, jego zdaniem, hierarchii kościelnej. Zakwestionował autorytet papieża i soborów, twierdząc, że najważniejsza jest Biblia, a zbawienie może zapewnić tylko wiara i łaska Boska. W takim ujęciu Kościół przestawał być niezbędnym pośrednikiem między wierzącym a Bogiem. Luter odrzucił też zasadę celibatu księży. Pretekstem jego wystąpienia była sprzedaż przez papieża odpustów na rzecz budowy bazyliki Świętego Piotra.

Półtora wieku po okresie reformatorskiej działalności Marcina Lutra, w 1667 roku, protestanci oficjalnie ustanowili Święto Reformacji. Przyjęto, że 31 października 1517 roku narodził się Kościół ewangelicki. Przez długi okres 31 października obchodzono jako dzień walki z Kościołem katolickim. Obecnie święto nie ma tej wymowy.

Poglądy Marcina Lutra dotarły do Polski bezpośrednio po jego wystąpieniu w 1517 roku. Ośrodkami polskiego luteranizmu stały się Wielkopolska, Mazury i Śląsk. Luteranie w Polsce tłumaczyli i wydawali pisma Lutra i Biblię, organizowali diecezje i własne szkolnictwo. Było to możliwe dzięki panującej w kraju tolerancji religijnej.

Według danych Światowej Federacji Luterańskiej, na świecie żyje ponad 70 milionów luteranów, najwięcej w Niemczech, USA i Szwecji. W Polsce mieszka około 80 tysięcy, należą oni do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Największe skupisko wiernych znajduje się na Śląsku Cieszyńskim.

d1j1vt8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j1vt8
Więcej tematów