Trwa ładowanie...
d3b8k9r
d3b8k9r
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ewakuowano mieszkańców miasta, które zniknie pod wodą

Chiny zakończyły ewakuację ostatniego miasta, które zniknie pod wodami zbiornika za Zaporą Trzech Przełomów na rzece Jangcy - poinformowały chińskie media.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3b8k9r

Ostatni mieszkańcy miasteczka Gaoyang w prowincji Hubei opuścili domy we wtorek. Kończy to wielki przesiedleńczy exodus rozpoczęty cztery lata temu - podała agencja Xinhua.

Budowa długiej na 2309 metrów zapory na najdłuższej rzece Azji wymusiła przesiedlenie 1,4 mln ludzi. Spiętrzenie wody pozwoli na uruchomienie tam największej na świecie elektrowni wodnej i regulację potężnej rzeki.

Przesiedlenie ludności, tracącej ziemię i domy, wzbudzało kontrowersje. Część przesiedlanych krytykowała lokalne władze za sprzeniewierzenie środków na odszkodowania.

d3b8k9r

Gigantyczna inwestycja hydroenergetyczna jest coraz mocniej krytykowana przez ekologów. Zdaniem specjalistów Zapora Trzech Przełomów zaczyna stopniowo przekształcać się w "szyjkę butelki", a zamulenie może w przyszłości ograniczyć możliwość korzystania z portów w tym rejonie.

Krytycy twierdzą też, że podniesienie lustra wody zwiększa zagrożenie osuwaniem się ziemi. Naukowcy przestrzegają, że powstanie długiego na 660 km zbiornika naruszyło i tak już słabą stateczność zboczy wokół zbiornika i grozi ich osuwaniem. Podniesienie poziomu wody zwiększy to zagrożenie.

W kwietniu w rejonie Gaoyang doszło do poważnego osunięcia ziemi na jedną z wiosek, która została częściowo zniszczona. Natomiast osunięcie się gruntu w zeszłym roku w tym samym rejonie zabiło 35 osób.

Jednak władze twierdzą, że w minionych latach przeznaczyły 12 mld juanów na "naprawy geologiczne" i uważają, że zastosowane metody działają.

d3b8k9r

Podziel się opinią

Share

d3b8k9r

d3b8k9r
Więcej tematów