Trwa ładowanie...
d2cgynk
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ewa Kopacz: poseł ma prawo mieć cięższą nogę

Poseł ma prawo mieć czasem na drodze "cięższa nogę", ale musi za to zapłacić - skomentowała premier Ewa Kopacz wchodzące w sobotę w życie przepisy ograniczające immunitety m.in. posłów i senatorów za złamanie przepisów drogowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ewa Kopacz
Ewa Kopacz (PAP, Fot: Marcin Obara)
d2cgynk

- Prawo w Polsce jest dla wszystkich jednakowe i nie ma równych i równiejszych - oceniła. - Ja rozumiem, że poseł ma prawo mieć od czasu do czasu cięższą nogę, ale skoro ma cięższą nogę, to musi za to zapłacić - powiedziała dziennikarzom Kopacz. - Taka jest kolej rzeczy - oceniła.

W sobotę w życie weszło prawo ograniczające immunitety m.in. parlamentarzystów, sędziów i prokuratorów w sprawach wykroczeń drogowych. Uchwaloną w pierwszej połowie lipca nowelizację sześciu ustaw w końcu sierpnia podpisał prezydent Andrzej Duda. Prace nad taką ustawą trwały od początku 2013 r. Zmiany w sprawie immunitetów zaproponowała Kopacz, gdy była marszałkiem Sejmu. Ponieważ marszałek nie ma inicjatywy ustawodawczej, więc projekt został złożony jako poselski i podpisany przez przedstawicieli kilku klubów.

Ustawa zakłada, że przyjęcie mandatu karnego albo uiszczenie grzywny za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji przez sędziego, prokuratora, posła, senatora, Rzecznika Praw Dziecka, GIODO lub szefa IPN - automatycznie stanowić będzie oświadczenie o wyrażeniu przez niego zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności w tej formie.

d2cgynk

Dotychczas było tak, że aby osoba chroniona immunitetem mogła odpowiedzieć za wykroczenie drogowe, zgodę na to musiał wyrazić: w przypadku posła, RPD, GIODO i szefa IPN - Sejm, w przypadku senatora - Senat, a jeśli chodzi o sędziów i prokuratorów, to za wykroczenia odpowiadali oni tylko dyscyplinarnie. Zmiana oznacza, że osoby te mogą zapłacić mandat drogowy w momencie zatrzymania przez służby drogowe.

Największe kontrowersje wywołała decyzja parlamentu by takim rygorom poddać również sędziów, bo z konstytucji wynika, że sędzia nie może być pociągnięty do odpowiedzialności bez zgody sądu. O skierowanie tego fragmentu zmian przed podpisaniem do Trybunału Konstytucyjnego apelowała do prezydenta Dudy m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

d2cgynk

Podziel się opinią

Share

d2cgynk

d2cgynk
Więcej tematów