PolskaEwa Kopacz: Borys Budka nowym ministrem sprawiedliwości, zastąpi Cezarego Grabarczyka

Ewa Kopacz: Borys Budka nowym ministrem sprawiedliwości, zastąpi Cezarego Grabarczyka

Nowym ministrem sprawiedliwości zostanie poseł PO Borys Budka. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że jeszcze w czwartek wystąpi do prezydenta Bronisława Komorowskiego z wnioskiem o powołanie go na nowego szefa resortu sprawiedliwości. W środę dymisję z funkcji ministerialnej złożył dotychczasowy szef resortu sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.

30.04.2015 | aktual.: 30.04.2015 18:23

- Ministrem sprawiedliwości, oczywiście po powołaniu przez pana prezydenta Bronisława Komorowskiego, zostanie 37-letni absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Śląskiego, doświadczony samorządowiec, parlamentarzysta, doktor ekonomii, ale również wykładowca od pierwszych lat po zakończeniu studiów - powiedziała Kopacz przedstawiając kandydaturę Borysa Budki na stanowisko ministra sprawiedliwości.

Podkreśliła, że postawiła na "staranne wykształcenie prawnicze połączone z praktyką w zawodzie" oraz doświadczenie w działalności publicznej gwarantujące rzetelność w wykonywaniu ważnej funkcji państwowej. - Atutem nowego ministra jest zarówno jego doświadczenie zawodowe, jak i młodość - zaznaczyła.

Kopacz zwróciła też uwagę, że Budka ponad 60 razy reprezentował polski parlament przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Szefowa rządu podkreśliła, że Ministerstwo Sprawiedliwości to bardzo ważny resort i dlatego wakat na stanowisku jego szefa nie powinien trwać długo. Podkreśliła, że przed nowym ministrem stoją bardzo poważne zadania związane ze zobowiązaniami, które złożyła w expose.

Kopacz zaznaczyła, że dla niej, "ale również dla dziesiątków tysięcy Polaków, szczególnie tych, których status finansowy nie pozwala korzystać z profesjonalnej pomocy prawnej", wyjątkowo ważną kwestią jest projekt ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej.

- Jestem przekonana, że nowo mianowany minister sprawiedliwości będzie z całą determinacją pilotował ten projekt podczas prac parlamentarnych - podkreśliła.

Rząd w połowie kwietnia przyjął projekt, który zakłada, że o nieodpłatną pomoc prawną będą mogły zwracać się osoby uprawnione do świadczeń z pomocy społecznej, posiadacze Karty Dużej Rodziny, kombatanci i weterani oraz poszkodowani na skutek klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych i awarii technicznych. Grono uprawnionych do nieodpłatnej pomocy obejmuje także osoby, które ukończyły 75 lat. Na mocy planowanej ustawy w kraju ma zostać utworzonych ponad 1,5 tys. punktów, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna na etapie przedsądowym.

Premier Kopacz wyraziła przekonanie, że Budka - "młody reprezentant województwa śląskiego, będzie dobrym ministrem sprawiedliwości".

Dymisja Grabarczyka

Premier Ewa Kopacz przyjęła dymisję Cezarego Grabarczyka w środę wieczorem. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, w czwartek ok. godz. 21.45 prezydent Bronisław Komorowski odwoła Grabarczyka ze stanowiska szefa resoru sprawiedliwości.

Wcześniej dotychczasowy minister sprawiedliwości napisał w oświadczeniu, że jego rezygnacja ze stanowiska "leży w interesie państwa i wymiaru sprawiedliwości", bo "nie może być wątpliwości co do osoby pełniącej funkcję ministra sprawiedliwości".

Sprawa dymisji Grabarczyka ma związek ze śledztwem ws. nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy egzaminach i wydawaniu zezwoleń na broń palną. Policjanci z Łodzi mieli załatwiać VIP-om broń bez konieczności zdawania egzaminów. Według doniesień mediów Grabarczyk miał dostać pozwolenie na broń bez zdania egzaminu praktycznego.

Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim. Grabarczyk został już przesłuchany przez tę prokuraturę. W ubiegłym tygodniu potwierdził on w rozmowie z dziennikarzami, że został "zaproszony przez prokuratora na przesłuchanie" i był przesłuchiwany w charakterze świadka. Nie chciał jednak mówić o szczegółach tej sprawy.

- Nie jestem gospodarzem tego postępowania i nigdy do tej pory nie komentowałem postępowań, które są w toku. Tak samo uczynię i tym razem - zaznaczył wówczas. Potwierdził, że ma pozwolenie na broń, dodając, że otrzymał je "poprzez procedurę uzyskania pozwolenia". Pytany, czy procedura ta przebiegła w sposób prawidłowy, odpowiedział: "to jest w tej chwili weryfikowane".

Kim jest Borys Budka?

37-letni poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka to prawnik, ekonomista, samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem, maratończyk.

"Piękna i mądra żona u boku, córeczka Lenka, wspaniali rodzice, cudowna babcia i kochane siostry, a także grupa świetnych przyjaciół i współpracowników sprawiają, że śmiało mogę powiedzieć, że jestem człowiekiem spełnionym" - tak przyszły szef resortu sprawiedliwości deklaruje na swojej stronie internetowej.

Urodził się w 1978 r. w Czeladzi, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył aplikację radcowską. Od 2011 r. jest też doktorem nauk ekonomicznych, jego praca doktorska dotyczyła kwalifikacji pracowniczych w stosunku pracy.

Zatrudniony jako adiunkt na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wykładał też na kilku europejskich uczelniach. W pracy dydaktycznej koncentruje się na prawie gospodarczym i prawie pracy, ze szczególnym uwzględnieniem prawa spółek i prawnych aspektów gospodarowania nieruchomościami. Wykonuje też zawód radcy prawnego.

Od 2002 r. przez blisko 9 lat był radnym Rady Miejskiej w Zabrzu. W latach 2002-2006 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a potem przewodniczącego rady. Biegle mówi po angielsku i po włosku. Posłem został w 2011 r., zdobywając poparcie ponad 10 tys. wyborców.

Wielokrotnie reprezentował sejm w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym - np. ws. przepisów podwyższających wiek emerytalny do 67. roku życia, przepisów tzw. ustawy śmieciowej, zapisów ustawy o ochronie zwierząt dotyczących uboju rytualnego, a także w sprawie kryteriów przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych oraz odpłatności za drugi kierunek studiów.

Pod koniec 2013 r. sejm wybrał go do Krajowej Rady Prokuratury.

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych bez powodzenia ubiegał się z ramienia PO o fotel prezydenta Gliwic. Już w pierwszej turze swoich kontrkandydatów pokonał rządzący miastem nieprzerwanie od ponad 20 lat Zygmunt Frankiewicz - najdłużej urzędujący prezydent w Polsce.

Jak pisze na swojej stronie internetowej, "nieodpłatnie wspiera swoją wiedzą prawniczą i doświadczeniem stowarzyszenia pomagające członkom spółdzielni mieszkaniowych, m.in. w Zabrzu, Gliwicach, Tarnowskich Górach i Rudzie Śląskiej". "Pełnię również cykliczne dyżury oraz udzielam nieodpłatnych porad prawnych dla czytelników lokalnych i regionalnych gazet" - informuje Budka.

Żona Borysa Budki Katarzyna jest urzędniczką, mają 2,5-roczną córkę.

Pasją przyszłego ministra jest bieganie - jako junior był mistrzem Śląska na 1500 m i w sztafetach, wicemistrzem na 1000 m. Codziennie przebiega co najmniej 12 km, regularnie uczestniczy w półmaratonach i maratonach.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (275)