Trwa ładowanie...
d140mg2

"Evernet" w zasięgu ręki?

W dobie cyfrowej komunikacji każdego dnia przepływ informacji jest coraz szybszy. Powszechnie uważa się, że wizja przyszłości - "Evernet" - czyli sieć dostępna dla każdego, wszędzie i zawsze, jest w zasięgu ręki. Rozwiązaniem mają być najnowszej generacji przewody z włókien optycznych.

d140mg2
d140mg2

Obecnie przeszkodą w bezusterkowym przepływie danych jest przerywanie połączeń podczas przestrajania sieci optycznych. Stąd potrzeba wprowadzenia nowych "przełączników", które zagwarantują płynny przepływ danych i stałą szybkość transmisji.

To jak nieistniejące dotychczas połączenie dróg szybkiego ruchu, które pozwoli użytkownikom na korzystanie z sieci bez tracenia czasu na stanie w "korkach" - mówią naukowcy z Kalifornii. To ma rozwiązać problem wolnego tempa przesyłania informacji; obecnie sygnały świetlne, które tworzą treść np. listu, muszą zostać przetworzone na sygnały elektroniczne, by potem znów wrócić do świetlnej postaci. To wydłuża czas oczekiwania na nadejście przesyłki.

Dlatego naukowcy i informatycy z kalifornijskiej firmy Agilent są dumni ze stworzonych przez siebie czysto optycznych "przełączników", które bezzwłocznie przesyłają świetlne sygnały do miejsca ich przeznaczenia. Zainteresowanie stosowaniem nowej technologii wyraziła już francuska firma telekomunikacyjna Alcatel.

Ocenia się, że nowe łącza pozwolą osiągnąć prędkość przesyłu rzędu 40 GB na sekundę - czyli milion razy szybciej, niż działa domowy modem podłączony do "peceta". Szybciej znaczy również taniej - uważają amerykańscy wynalazcy. Według nich, nowa technologia pozwoli obniżyć koszty użytkowania Sieci nawet o 40%. (kar)

d140mg2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d140mg2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj