Trwa ładowanie...
15-12-2004 08:00

Europoseł

Pensja – 2 tys. euro. Miejsce pracy – Bruksela i Strasburg. Praca na czas określony. Niestety jednak na te stanowiska „nabór” został już przeprowadzony. Tak przez najbliższych 5 lat będzie pracować 54 polskich europosłowów. W sumie europosłów jest 732.

Europoseł
d42sa9s
d42sa9s

Praca w Brukseli i Strasburgu wciąga niepostrzeżenie, ale nieuchronnie. W licznych budynkach parlamentu jest wszystko, co jest potrzebne do życia. Dlatego też część europosłów po prostu nie wychodzi poza kompleks budynków parlamentu. To pułapka, do której łatwo wpaść - ocenia europosłanka Genowefa Grabowska.

Wstaję zawsze około 7.00. Jem już w parlamencie, bo to szybciej. Przed 8.00 zaczynam pracę. Kiedy stąd wychodzę? Północ to raczej normalna godzina - mówi Jerzy Buzek.

d42sa9s

Pieniądze europosła

Najwyższą pensję w Parlamencie Europejskim mają Włosi – 12 tys. euro. Polacy dostają około 2 tys. euro. Posłowie mają jednak spore możliwości dorobienia. Na prowadzenie biura europosłowie dostają 3,7 tys. euro, a na pensje dla pracowników 12,5 tys. Niektórzy zamiast zatrudniać kilku asystentów, biorą sobie jednego lub nie biorą żadnego. Część pracy wykonują sami albo wykorzystują pracowników klubu poselskiego. Zdarza się też, że ktoś zatrudnia osobę zaufaną, z którą później dzieli się sumą przeznaczoną na prowadzenie biura i pensje.

W odróżnieniu od pracy na stanowisku asystenta w biurze poselskim, np. do pracy w biurze politycznym jakiejś partii w europarlamencie, konieczne jest już pomyślne zdanie egzaminu.

Żeby dostać kilometrówkę, europoseł musi złożyć tylko oświadczenie i podać w min stan licznika auta przed wyjazdem do Brukseli i po przyjeździe. Księgowi mogą jednak sprawdzić, czy nie przyjechał z kolegą. Ale ryzyko jest niewielkie. Sprawdza się wyrywkowo - przyznaje pracownica księgowości. A jedyną karą w przypadku przyłapania na oszustwie jest po prostu zwrot pieniędzy.

Wszystko, co eurodeputowany kupi sobie do biura za dietę z Brukseli np. komputery, ksero, telefony staje się jego własnością i po skończeniu kadencji nie musi on niczego oddawać. I chociaż deputowani powinni tworzyć "spisy wydatków", to nie muszą przechowywać faktur za zakupiony sprzęt, co to może utrudnić ewentualną kontrolę. Parlamentarzysta z Wiejskiej na utrzymanie biura dostaje ok. 10 tys. zł i kiedy przestaje być posłem, wyposażenie jego biura wraca do Kancelarii Sejmu.

d42sa9s

O czym decyduje europoseł?

Uprawnienia Parlamentu Europejskiego są ograniczone. Należą do nich:

  1. uprawnienia w procesie legislacyjnym
  1. uprawnienia budżetowe
  1. uprawnienia kontrolne

Podstawową cechą odróżniającą Parlament Europejski od parlamentów narodowych jest to, że nie posiada on uprawnień ustawodawczych. Uprawnienia budżetowe Parlamentu Europejskiego dotyczą przede wszystkim ustalania wysokości nieobligatoryjnych wydatków Wspólnoty oraz możliwości odrzucenia przez Parlament projektu budżetu w całości. W ramach uprawnień budżetowych i kontrolnych Parlament posiada specjalną Komisję Kontroli Budżetu.

d42sa9s

Uprawnienia kontrolne Parlamentu Europejskiego, dotyczące początkowo tylko Komisji Europejskiej, zostały z biegiem czasu rozszerzone także na Radę UE i inne instytucje Wspólnot. Komisja, jak i Rada UE zobowiązane są do udzielenia pisemnej lub ustnej odpowiedzi na pytania postawione przez Parlament lub jego członków. Parlament jest również uprawniony do przyjmowania i rozpatrywania petycji zawierających skargi od obywateli Unii Europejskiej oraz osób prawnych mających siedzibę na terytorium państw członkowskich.

Wyborcze procenty

W wyborach do parlamentu najwięcej, bo ponad 173 tysiące głosów otrzymał były premier Jerzy Buzek. Bronisław Geremek dostał ponad 114 tysięcy głosów - to drugi wynik w kraju.

Platforma Obywatelska zdobyła 24,10% głosów, LPR - 15,92%, PiS - 12,67% - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Oprócz tych trzech partii próg wyborczy przekroczyły: Samoobrona - 10,78%, SLD-UP - 9,35%, Unia Wolności - 7,33%, PSL - 6,34%, SdPl - 5,33%.

W przeliczeniu na mandaty oznacza to, że PO otrzymała 15 mandatów, LPR - 10, PiS - 7, Samoobrona - 6, SLD-UP - 5, UW i PSL - po 4, SdPl - 3.

d42sa9s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42sa9s
Więcej tematów