Europol: Polska przygotowana do współpracy z policjami UE
Polska jest dobrze przygotowana do współpracy
z policjami innych krajów - ocenili przedstawiciele
Europolu. Zdaniem polskiego oficera łącznikowego w Hadze insp.
Michała Otrębskiego innym krajom możemy przekazywać przede
wszystkim wiedzę dotyczącą walki z fałszowaniem pieniędzy.
08.03.2004 15:15
W poniedziałek w podwarszawskim Legionowie rozpoczęło się jedno z dwóch seminariów Europolu zaplanowanych w Polsce w marcu. Seminaria dotyczą m.in. informacji, jakie policja przyszłych krajów członkowski UE mogą uzyskać z baz danych Europolu. W poniedziałkowym uczestniczyli m.in. policjanci węgierscy.
Umowę o stowarzyszeniu polskiej policji i straży granicznej z Europolem podpisano 3 października 2001. Polska nie jest jego członkiem, tylko stałym obserwatorem. Jak zapowiedział zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Eugeniusz Szczerbak, po integracji z Unią Europejską Polska będzie starać się jednak jak najszybciej zostać stałym członkiem organizacji.
"Polscy oficerowie znają język angielski, w swojej pracy korzystają z komputerów i technologii internetowej, mają też wiedzę w określonych dziedzinach, którą mogą się dzielić z innymi krajami"- powiedział oficer prasowy centrali Europolu (w Hadze) Rainer Wenning.
Otrębski podkreślił, że Polska w Europolu "nie jest adeptem". "Musimy się nauczyć pewnych standardów, sposobów wymiany informacji, ale nie widzę luki w technologii czy wiedzy" - powiedział polski oficer łącznikowy.
Dodał, że "pomysłem na Europol jest wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi państwami, oczywiście w warunkach pełnej zgodności z prawem, z poszanowaniem bezpieczeństwa i tajności danych". Podkreślił jednak, że Europol nie został stworzony do tego, by prowadzić śledztwa czy być czymś w rodzaju europejskiego FBI, ma jedynie wspierać w tych działaniach policje i służby danych krajów.
Europol utworzony został na mocy Traktatu z Maastricht, by usprawnić współpracę państw członkowskich UE w dziedzinach takich jak zwalczanie przemytu narkotyków, terroryzmu i innych form międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. Rozpoczął swoją działalność 3 stycznia 1994 r., początkowo jako Europejska Jednostka Narkotykowa (EDU) powołana do zwalczania przestępczości narkotykowej, stopniowo rozszerzano jednak zakres jej działania.
Utworzenie organizacji o nazwie Europol wymagało porozumień, które podpisane zostały przez przedstawicieli państw członkowskich w dniu 26 lutego 1995, ratyfikowane w czerwcu 1998 r., a w dniu 1 października 1998 r. weszły w życie.