ŚwiatEuropejskie porozumienie w sprawie obronności

Europejskie porozumienie w sprawie obronności

Piętnastu członków Unii Europejskiej
porozumiało się na szczycie w Brukseli, iż obecny unijny
Sztab Generalny, który zajmuje się teraz jedynie "strategicznym"
planowaniem kryzysowym, nabierze charakteru sztabu operacyjnego i
będzie się zajmował samodzielnymi operacjami europejskimi, zarówno
wojskowymi, jak i cywilnymi.

Organ ten - jak wyjaśnił włoski minister spraw zagranicznych Franco Frattini - będzie mógł być przekształcony w sztab generalny planujący autonomiczne europejskie operacje wojskowe w przypadku nieistnienia takich krajowych sztabów generalnych, które byłyby zdolne do kierowania realizacją misji Unii Europejskiej.

Frattini na konferencji prasowej w Brukseli powiedział, że Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie utworzenia "mechanizmu, który potwierdza ścisłą współpracę" z NATO, przewidzianą w Deklaracji nt. Stosunków Transatlantyckich, uchwalonej w piątek przez Radę Europy.

Dzięki temu dokumentowi - podkreślił szef włoskiej dyplomacji - zostały definitywnie przezwyciężone wielkie trudności, jakie jeszcze przed paru miesiącami pojawiły się w związku ze szczytem czterech państw europejskich (Francja, Niemcy, Belgia i Luksemburg).

Frattini dodał, iż wówczas odnoszono wrażenie, że chodzi o inicjatywę nie wbudowaną w europejskie ramy.

Wskazał również na bardzo poważne trudności, jakie trzeba było pokonać, aby "znaleźć rozwiązanie, które pozwoli nam zapewnić sobie zdolność planowania wojskowego w Unii Europejskiej, co było jedną z prerogatyw, aby UE mogła liczyć się na świecie, a jednocześnie udzielić gwarancji Sojuszowi Atlantyckiemu".

Podsumowując, Frattini wyraził głęboką satysfakcję z tego, że włoskiej prezydencji udało się - jak to sformułował - doprowadzić plan europejskiej obrony, zaproponowany przez cztery kraje, do postaci, w której nie jest on już tylko polityką tych czterech państw, lecz "polityką wszystkich", dającą się ponadto pogodzić z NATO.

Projekty powołania europejskich autonomicznych struktur obronnych wywoływały dotąd sprzeciwy Stanów Zjednoczonych.(iza)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)