PolskaEuropejskie Dni Dziedzictwa: utracone dziedzictwo Dolnego Śląska

Europejskie Dni Dziedzictwa: utracone dziedzictwo Dolnego Śląska

12 września rozpoczyna się kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Z tej okazji na Dolnym Śląsku zaplanowano dziesiątki ciekawych pokazów i prelekcji. Będzie to także możliwość do zobaczenia wielu niedostępnych na co dzień miejsc.

Europejskie Dni Dziedzictwa: utracone dziedzictwo Dolnego Śląska
Źródło zdjęć: © mat. prasowy

Tematem tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa będzie „Dziedzictwo Utracone”. EDD odbędą się w dwa kolejne weekendy – 12-13 i 19-20 września. To już 23. edycja tego wydarzenia w Polsce.

- W obszarze zainteresowań znajdują się wszelkie elementy utraconego dziedzictwa – poczynając od olbrzymich strat w zasobach dziedzictwa kulturowego Polaków, będących wynikiem tragicznych wydarzeń wojennych, poprzez utratę materialnych źródeł tożsamości, spowodowaną decyzją polityczną o zmianie granic, a w konsekwencji przesiedleniu wielu tysięcy ludzi, po powracający w licznych dyskusjach problem utraconych w różnych okolicznościach skarbów narodowych, kolekcji sztuki, cennych zabytków architektury, zapomnianych lokalnych tradycjach – mówią przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Na Dolnym Śląsku z okazji EDD zaplanowano prawie 60 różnego rodzaju wydarzeń.

- Wśród największych atrakcji tegorocznych dni dziedzictwa znalazły się m.in. wycieczka po niedostępnym na co dzień konwencie Bonifratrów we Wrocławiu i jego kryptach oraz spacer tzw. „Nietoperzową ścieżką” po kopalni niklu i kamieni półszlachetnych w Szklarach Hucie. Ponadto wiele placówek przygotowało specjalny program dla odwiedzających gości – mówi Anna Kowalów z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dużo atrakcji na Dolnym Śląski wiąże się z jego dziedzictwem przemysłowym. W najbliższą sobotę i niedzielę na opowieść o tradycjach hutniczych oraz pokaz czerpania papieru zaprasza Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, na zwiedzanie – Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze oraz Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. 19 września na konferencję o zabytkach techniki zaprasza Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

- Specjalny program przygotowały Ekomuzea Krainy Ducha Gór. Ekomuzeum Piernikarstwa w Trzcińsku zaprasza na prelekcję na temat tradycji piernikarskich na Dolnym Śląsku i warsztaty zdobienia pierników. Mieszkańcy Wrocławia będą mogli zwiedzić wchodzący w skład Twierdzy Wrocław fort piechoty w Polanowicach, a także zwiedzić budynek TVP Wrocław oraz Muzeum Radia Wrocław – dodaje Kowalów.

Nie mogło również zabraknąć atrakcji związanych z zabytkowymi wrocławskimi tramwajami. W sobotę, 12 września, na pl. Teatralnym we Wrocławiu pojawi się „Enusia”, czyli tramwaj Konstal 4N z 1960 r. uratowany przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego przed zezłomowaniem.

- "Enusia" przewiezie chętnych do dawnej zajezdni przy Legnickiej, gdzie można obejrzeć wagony znajdujące się w renowacji, w tym słynny tramwaj Maximum z 1901 r. To jedyny taki pojazd w Polsce i jeden z nielicznych zachowanych na świecie – mówi Krzysztof Kołodziejczyk, prezes KSTM.

Następnie „Enusia” pojedzie do zajezdni przy Wróblewskiego. Tam będzie okazja zobaczyć inne zabytkowe pojazdy, w tym tramwaje „Baba Jaga” oraz autobus „Fredruś”.

- Przygotowano jeszcze nocny przejazd ulicami Wrocławia. Do dyspozycji będą dwa wagony typu N: „Enusia” oraz „Mikołaj”. Podczas wycieczki będzie można wziąć udział w sesji fotograficznej na mostach i w wielu innych charakterystycznych punktach Wrocławia. Motywem przewodnim będą lata 80. XX w. – mówi Radosław Janczak, współorganizator przejazdu, który rozpocznie się w sobotę 12 września o 22.30 przy mostach Mieszczańskich.

Wstęp na wszystkie imprezy organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa są bezpłatne. Dokładny program wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej edd.nid.pl.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)