Europejski Tydzień na Rzecz Szczepień
Szczepionki są najbardziej skuteczną i
opłacalną metodą profilaktyki, oszczędzają życie i zdrowie ludzi,
dlatego powinniśmy z nich mądrze korzystać i propagować je -
mówili lekarze na konferencji prasowej w Warszawie.
Zorganizowano ją z okazji pierwszych w Polsce obchodów Europejskiego Tygodnia na Rzecz Szczepień, który odbywa się w dniach 21-27 kwietnia pod hasłem "Zapobiegaj, Chroń, Zaszczep".
Jak podkreślał Sergei Deshevoi, ekspert z wydziału ds. szczepień ochronnych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), szczepienia spowodowały, że w ostatnich 30 latach obserwuje się w Europie ogromny spadek zapadalności na choroby zakaźne. Dla większości mieszkańców krajów europejskich wiele z tych schorzeń, jak np. ospa prawdziwa, stało się przeszłością. Jednak ciągle niemal 600 tys. europejskich dzieci nie otrzymuje podstawowych szczepień ochronnych.
Jak ocenił specjalista, istnieje kilka powodów, dla których szczepienia powinny być priorytetem w systemach ochrony zdrowia państw Europy. Po pierwsze, ratują życie i prowadzą do znacznego spadku liczby zachorowań. Co roku dzięki szczepionkom udaje się uchronić przed śmiercią 3 mln osób na świecie, a kolejne miliony - przed cierpieniami związanymi z chorobą oraz jej trwałymi skutkami. Nawet w Europie 32 tys. małych dzieci co roku umiera z powodu schorzeń, którym można by zapobiec dzięki szczepieniom. Na świecie liczba ta dochodzi do 1,4 mln.
Co ważne, inwestycje w szczepionki są bardzo opłacalne. Spośród wszystkich osiągnięć medycyny mają najlepszy stosunek kosztów do efektów. Na przykład koszt szczepionki na odrę wynosi w Europie od 0,17 do 0,97 euro na osobę, ale koszt leczenia odry to już kwoty rzędu 209-480 euro.
Jak powiedziała doc. Teresa Jackowska, kierownik Kliniki Pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, w Polsce ciągle przeznacza się zbyt duże nakłady na medycynę naprawczą, a nie na profilaktykę, do której zalicza się szczepienia. Tymczasem zaszczepienie dzieci daje taki sam efekt, jak rozłożenie parasola ochronnego gdy pada deszcz - podkreślała.
Zdaniem specjalistki, polski kalendarz szczepień obowiązkowych wymaga zmian i modernizacji, gdyż ciągle odbiega od standardów nowoczesnej Europy - nawet od sąsiadujących z nami z Czech czy Słowacji. Przede wszystkim ważne jest zastąpienie szczepionek starszej generacji nowoczesnymi preparatami, np. szczepionkami poliwalentnymi, które pozwalają podczas jednej wizyty u lekarza zabezpieczyć dziecko przed kilkoma chorobami. Oznacza to mniej ukłuć i bólu dla maluchów, a przy okazji jest tańsze, bo nie wymaga tylu wizyt lekarskich - podkreślała Jackowska.
Według niej, bardzo potrzebne jest też wprowadzenie nowych szczepień ochronnych do naszego kalendarza. Chodzi m.in. o obowiązkowe szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci do drugiego roku życia, gdyż inwazyjna choroba pneumokokowa jest dla nich zagrożeniem życia. Na początek chcieliśmy wprowadzić te szczepienia chociaż dla dzieci z grup wysokiego ryzyka, np. z obniżoną odpornością z powodu choroby nowotworowej - powiedziała Jackowska.
Zarówno szczepienia przeciw pneumokokom, jak i przeciw ospie wietrznej są jedynie szczepieniami zalecanymi, czyli nierefundowanymi. Ich koszty muszą ponosić rodzice dzieci, a ponieważ są to duże kwoty, nie wszystkich na to stać. To prowadzi do różnicowania społeczeństwa i jest dwuznaczne ze względów etycznych - podkreśliła Sabina Szafraniec, założycielka Stowarzyszenia "Parasol dla Życia", które zainicjowało obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień w Polsce.