Europejski problem z uchodźcami. Chorwacja: nie możemy przyjąć więcej imigrantów
Chorwacja nie może przyjąć więcej imigrantów - powiedział minister spraw wewnętrznych Ranko Ostojić. Oddziały prewencji chorwackiej policji starają się zapanować nad rosnącym tłumem imigrantów w mieście Tovarnik tuż przy granicy z Serbią. Chorwacji stała się dla imigrantów nową bramą do Unii Europejskiej.
17.09.2015 | aktual.: 17.09.2015 16:13
W Tovarniku migranci przepychają się, by wsiąść do podstawionych autobusów, które mają ich zawieźć do Zagrzebia - pisze Reuters. Informuje też, że ponad setka funkcjonariuszy usiłuje pilnować porządku na dworcu i trzyma migrantów z dala od torów kolejowych. Na dworcu czeka nadal kilka tysięcy uchodźców.
- Chorwacja nie będzie w stanie przyjąć więcej ludzi - powiedział minister Ostojić, który jest w Tovarniku. - Gdy mówiliśmy, że przygotowujemy korytarze (dla imigrantów), mieliśmy na myśli korytarz z Tovarnika do Zagrzebia - dodał.
W Jeżevie koło Zagrzebia, wokół hotelu gdzie umieszczono 791 migrantów, też rozmieszczono oddziały prewencji. Uchodźcy protestują tam przeciwko zatrzymaniu ich w drodze, twierdzą, że chcą iść dalej. Niektórzy z nich wyszli na balkony i wznoszą okrzyki "Wolność!", niektórzy wyrzucają z okien i balkonów rolki papieru toaletowego.
Chorwacja nową bramą imigrantów do Unii Europejskiej
Według Ostojicia ok. 6,5 tys. migrantów dotarło do Chorwacji od czasu, gdy Węgry zamknęły swą granicę z Serbią. Rzeczniczka chorwackiego Czerwonego Krzyża Katarina Zorić ostrzegła, że organizacja przestała zaopatrywać ośrodki dla uchodźców, bo zabrakło jej żywności.
Imigranci, wśród których są uchodźcy uciekający przed konfliktami zbrojnymi na Bliskim Wschodzie, nadal napływają do Chorwacji; kraj ten stał się dla nich nową bramą do Unii Europejskiej. Jednak zdaniem Reutera słowa ministra Ostojicia oznaczają, że Chorwacja nie przepuści migrantów do Słowenii.
Drogę przez Chorwację migranci wybierają z powodu zamknięcia granicy serbsko-węgierskiej i wprowadzenia na Węgrzech zaostrzonych przepisów dotyczących nielegalnego przekraczania granicy. W przeciwieństwie do sąsiednich Węgier i Słowenii, Chorwacja nie należy jeszcze do strefy Schengen.