Trwa ładowanie...

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi – 15 października

15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Tego dnia prowadzone są kampanie, których celem jest uświadomienie kobietom jak ważna jest profilaktyka w wykrywaniu i leczeniu raka piersi.

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi – 15 październikaŹródło: iStock.com
d1z6ld6
d1z6ld6

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi – informowanie społeczeństwa

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi został ustalony przez Unię Europejską w 2008 roku. Jego głównym inicjatorem była Europa Donna, koalicja, której zadaniem było zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie raka piersi. Od 10 lat w dniu 15 października dziesiątki inicjatyw przypominają kobietom o konieczności przeprowadzania regularnych badań. Podczas tego święta kobietom oferuje się m.in. darmowe badania mammograficzne i spotkania z lekarzami. A wszystko to po to, aby ratować ludzki życie.

Rak piersi – objawy

Najczęstszym objawem raka piersi jest guzek. Jednak dowodów na to, że z naszym zdrowiem jest coś nie tak jest znacznie więcej. Zniekształcenia skóry, wyciągnięcie brodawek i wycieki z nich, czy też powiększenie węzłów chłonnych pod pachami lub nad obojczykami to tylko kilka możliwych sygnałów, że z naszymi piersiami dzieje się coś niewłaściwego. Zawsze, kiedy coś Cię zaniepokoi, skontaktuj się z lekarzem.

Rak piersi – leczenie

Wykrycie raka piersi to nie wyrok śmierci. Jeśli właściwa diagnoza zostanie wcześnie postawiona, wówczas istnieje szansa całkowitego wyleczenia. Obecnie podczas leczenia raka piersi stosuje się kilka metod. Oprócz interwencji chirurgicznej popularne jest również zastosowanie chemio i radio terapii. Coraz popularniejsze staje się również korzystanie z hormonoterapii, która pozwala zahamować rozwój nowotworu. Dzięki nowym metodom leczenie raka piersi nie polega wyłącznie na przeprowadzeniu mastektomii.

Rak piersi – życie po mastektomii

Zabieg usunięcia piersi to jedna z metod walki z rakiem piersi. Jednak dla wielu kobiet jest to ogromny cios psychiczny. Po przeprowadzeniu tego zabiegu nie czują się kobietami. Z pomocą próbuje im przyjść państwo. Rekonstrukcja usuniętej piersi jest w całości finansowana przez państwo, jednak jakość takiej protezy pozostawia wiele do życzenia. Jeśli chodzi o bardziej zaawansowane metody, to państwo finansuje je jedynie częściowo.

d1z6ld6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z6ld6
Więcej tematów