Trwa ładowanie...
d2tlvfp
IAR

Europejska Unia Nadawców apeluje do polskich senatorów ws. ustawy medialnej

• Europejska Unia Nadawców napisała do polskich senatorów, by nie zatwierdzali przyjętej przez Sejm ustawy medialnej
• Zdaniem dyrektor EUN, wejście w życie nowelizacji może zagrozić zasadzie wolności słowa oraz niezależności mediów w Polsce
• Pismo zostało przekazane do Senatu, który w czwartek ma się zajmować tą ustawą
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Politycy PiS po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji ustawy o mediach publicznych
Politycy PiS po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji ustawy o mediach publicznych (PAP, Fot: Rafał Guz)
d2tlvfp

Europejska Unia Nadawców (EBU) zwraca się do senatorów, by nie zatwierdzali przyjętej w środę przez Sejm ustawy o radiofonii i telewizji. Jak pisze Ingrid Deltenre, dyrektor generalna organizacji, wejście w życie nowelizacji miałoby poważny wpływ na zasadę wolności słowa oraz niezależność mediów w Polsce. Pismo zostało przekazane do Senatu, który w czwartek - po nocnych pracach komisji - na obradach planarnych ma się zajmować tą ustawą.

Międzynarodowe organizacje, zrzeszające dziennikarzy i nadawców, zabrały głos w sprawie zmian w przyjętej w Polsce ustawie. Europejska Unia Nadawców, a także Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ), Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich (AEJ) i Reporterzy bez Granic piszą we wspólnym oświadczeniu, że są oburzeni proponowanymi zmianami i ich przekazaniem przez rządzącą partię do natychmiastowego uchwalenia. "Bez konsultacji, znosząc istniejące zabezpieczenia dla pluralizmu i niezależności zarządzania mediami publicznymi w Polsce" - czytamy w oświadczeniu.

Uchwalona w środę ustawa medialna zakłada m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia. Przewiduje rezygnację z konkursów, a nowych prezesów mediów publicznych ma powoływać minister skarbu. Ustawa ma wejść w życie dzień po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

d2tlvfp

Podziel się opinią

Share
d2tlvfp
d2tlvfp
Więcej tematów