Trwa ładowanie...
31-12-2015 09:07

Europejska Unia Nadawców apeluje do polskich senatorów ws. ustawy medialnej

• Europejska Unia Nadawców napisała do polskich senatorów, by nie zatwierdzali przyjętej przez Sejm ustawy medialnej
• Zdaniem dyrektor EUN, wejście w życie nowelizacji może zagrozić zasadzie wolności słowa oraz niezależności mediów w Polsce
• Pismo zostało przekazane do Senatu, który w czwartek ma się zajmować tą ustawą

Europejska Unia Nadawców apeluje do polskich senatorów ws. ustawy medialnejŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d3161si
d3161si

Europejska Unia Nadawców (EBU) zwraca się do senatorów, by nie zatwierdzali przyjętej w środę przez Sejm ustawy o radiofonii i telewizji. Jak pisze Ingrid Deltenre, dyrektor generalna organizacji, wejście w życie nowelizacji miałoby poważny wpływ na zasadę wolności słowa oraz niezależność mediów w Polsce. Pismo zostało przekazane do Senatu, który w czwartek - po nocnych pracach komisji - na obradach planarnych ma się zajmować tą ustawą.

Międzynarodowe organizacje, zrzeszające dziennikarzy i nadawców, zabrały głos w sprawie zmian w przyjętej w Polsce ustawie. Europejska Unia Nadawców, a także Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ), Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich (AEJ) i Reporterzy bez Granic piszą we wspólnym oświadczeniu, że są oburzeni proponowanymi zmianami i ich przekazaniem przez rządzącą partię do natychmiastowego uchwalenia. "Bez konsultacji, znosząc istniejące zabezpieczenia dla pluralizmu i niezależności zarządzania mediami publicznymi w Polsce" - czytamy w oświadczeniu.

Uchwalona w środę ustawa medialna zakłada m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia. Przewiduje rezygnację z konkursów, a nowych prezesów mediów publicznych ma powoływać minister skarbu. Ustawa ma wejść w życie dzień po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

d3161si
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3161si
Więcej tematów