Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla Polaków?
Blue Cafe, Cool Kids of Death, Myslovitz, Peja i Smolik to polscy wykonawcy, którzy walczą o tegoroczną Europejską Nagrodę Muzyczną MTV. Kto z nich otrzyma wyróżnienie, dowiemy się w czwartek podczas wielkiego show w Edynburgu. Wśród nominowanych jest laureat nagrody z ubiegłego roku - Myslovitz.
Myslovitz
To rekordzista. Jest nominowany do nagrody już po raz czwarty - tyle było bowiem edycji nagród w kategorii Polski Wykonawca. W 2000 r. Myslovitz ustąpił Kazikowi, rok później Kasi Kowalskiej. Triumfował w ubiegłym roku.
Zespół powstał w 1994 r. w Mysłowicach - przemysłowym mieście na południu. Wypracował własny styl, którego wyróżnikami są brzmienie gitar i głos wokalisty Artura Rojka. Grupa od prawie pięciu lat zaliczana jest do czołówki polskiej sceny rockowej. Zdobywa prestiżowe nagrody muzyczne - od Fryderyków po wyróżnienia i nagrody w najróżniejszych plebiscytach. Nagrała m.in. płyty "Miłość w czasach popkultury" i "Korova Milky Bar".
W tym roku Myslovitz uzyskał status priorytetowy, tzw. Network Priority, w stacjach MTV w całej Europie. To pierwsze w historii takie wyróżnienie dla polskiego zespołu.
Blue Cafe
To ośmioosobowa grupa muzyków, z wokalistką o charakterystycznej barwie głosu - Tatianą Okupnik. Ich muzyka to m.in. pop z elementami acid jazz, funky. Wykonują melodyjne piosenki z polskimi i obcojęzycznymi tekstami. W 2001 r. zespół został wyróżniony Fryderykiem w kategorii Nowa Twarz Roku. W marcu 2003 r. ukazała się specjalna edycja albumu Blue Cafe "Fanaberia" z przebojem "You May Be In Love". Obecnie zespół pracuje nad nową płytą. Jej premiera odbędzie się jeszcze w listopadzie.
Cool Kids Of Death
Zespół powstał dwa lata temu w Łodzi. Jeszcze przed wydaniem pierwszej płyty grupa została okrzyknięta najbardziej buntowniczym zespołem na polskiej scenie. Ich muzyka to radykalne pop-punkowe piosenki. "Kulki" słyną ze szczerych i zaangażowanych tekstów. Wielu krytyków uważa ich za głos pokolenia żyjącego w miejskich blokowiskach, w realiach wolnorynkowej gospodarki. Zespół nagrał już dwie płyty.
Peja
Jest jednym z twórców poznańskiej grupy hip-hopowej Slums Attack, założonej w 1993 r. Jej tytułowy singiel z wydanego w 1998 r. albumu "I Nie Zmienia Się Nic" trafił na ścieżkę dźwiękową filmu "Blokersi". Zespół podpisał kontrakt z wytwórnią płytową - T1 Teraz, w której wydał album "Na legalu?". Peja/Slums Attack zdobyli Fryderyka w kategorii Płyta Roku - Hip-Hop 2002.
Smolik
Ma renomę jednego z najbardziej wziętych muzyków sesyjnych w kraju. Muzyczną karierę rozpoczął w grupie Wilki, potem współpracował z zespołem Hey i Kasią Nosowską. Na swoim koncie ma nagrania dla takich artystów jak Myslovitz, Justyna Steczkowska, Ścianka, T.Love, Krzysztof Krawczyk i Michał Żebrowski. Wydał już dwie autorskie płyty.
Artystów nominowała Akademia, w skład której wchodzą przede wszystkim widzowie, a także dziennikarze muzyczni i przedstawiciele firm fonograficznych. (mn)