Europejczycy oddają hołd pamięci ofiar tsunami
Europejczycy, którym fala tsunami na
Oceanie Indyjskim zabrała najbliższych, w pierwszą rocznicę tego
tragicznego wydarzenia czuwali przy świecach i uczestniczyli w
uroczystościach żałobnych.
Wśród co najmniej 216 tysięcy ludzi, których 26 grudnia 2004 roku zabiła fala, powstała w wyniku trzęsienia ziemi, były setki Europejczyków, spędzających święta Bożego Narodzenia na słonecznych plażach Tajlandii.
W Szwecji cały program drugiego kanału publicznej telewizji SVT poświęcono smutnej rocznicy. Transmitowano na żywo czuwanie przy świecach na tajskiej plaży, na której zginęły dziesiątki szwedzkich turystów.
Nawet niebiosa płaczą dzisiaj z nami - powiedział szwedzki biskup Lennart Koskinen, nawiązując do deszczu padającego na plaży Khao Lak.
Czuwanie przy świecach zaplanowano w całej Szwecji. W Sztokholmie udział w tej smutnej uroczystości zapowiedziała rodzina królewska oraz premier Goeran Persson. Łącznie fala tsunami zabiła ponad 500 Szwedów.
W Niemczech oddano hołd pamięci 534 obywatelom tego kraju, zidentyfikowanym jako ofiary tsunami. 15 osób pozostaje na liście zaginionych. Rząd zapewnia, że nie zostaną one zapomniane. A niemieccy naukowcy pracują nad systemem wczesnego ostrzegania przed tsunami, wykorzystującym internet i telefonię komórkową do szybkiego informowania ludzi o zagrożeniu. Rząd przeznaczył na to ponad 40 milionów euro.
Norwegowie, których w zeszłorocznej tragedii zginęło 84, postanowili uczcić pamięć ofiar tsunami koncertem w katedrze w Toensbergu na południowym wschodzie kraju oraz procesją z pochodniami w Oslo.
W kopenhaskim kościele pod wezwaniem Ducha Świętego odprawiono mszę za 45 Duńczyków, których zabiła fala tsunami. Jeden obywatel duński pozostaje na liście zaginionych.
Fińska telewizja YLE zrelacjonowała uroczystość żałobną w Tajlandii, poświęconą pamięci ponad 170 Finów, którzy stracili życie 26 grudnia 2004 r.
Wśród ofiar tsunami było też 149 Brytyjczyków i 95 Francuzów. Brytyjski minister spraw zagranicznych Jack Straw wyraził dumę z postawy służb Wielkiej Brytanii, zajmujących się pomocą dla rodzin ofiar. Zarazem przeprosił te rodziny, dla których pomoc ta nie była wystarczająca.
W Brukseli Komisja Europejska w rocznicę tsunami wskazała także na inne klęski, dotykające ludność na świecie. Pamiętamy o ofiarach tsunami w Azji Południowo-Wschodniej. Ale Miliony ludzi w Afryce są narażone na takie klęski jak susze, powodzie i plagi owadów, a także na konflikty zbrojne - powiedział unijny komisarz ds. rozwoju i pomocy humanitarnej Louis Michel. To są takie ciche tsunami.