ŚwiatEuropejczycy nie chcą muzułmanów. Polska w czołówce

Europejczycy nie chcą muzułmanów. Polska w czołówce

Polska prowadzi w rankingu krajów, które nie chcą muzułmanów, tuż za nią plasują się Austria, Belgia i Węgry.

Europejczycy nie chcą muzułmanów. Polska w czołówce
Źródło zdjęć: © PAP | Carlos Cardenas

Londyński think tank Chatham House zbadał w dziesięciu krajach europejskich, co ludzie myślą o następującym stwierdzeniu: "Należy przerwać dalszą imigrację z krajów muzułmańskich". Sondaż objął 10 tysięcy Europejczyków i miał miejsce jeszcze przed wydaniem przez Donalda Trumpa kontrowersyjnego dekretu zabraniającego wjazdu do USA obywatelom siedmiu islamskich krajów. Średnio ponad połowa respondentów w Europie (55 procent) przytaknęła twierdzeniu o wstrzymaniu imigracji z krajów muzułmańskich.

Polska na czele

Na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się Polska. 71 procent ankietowanych w pełni poparło koniec napływu imigrantów z krajów islamskich. Tuż za Polską znalazła się Austria (65 procent), za nią Węgry (64 procent) i Belgia (64 procent), gdzie w odróżnieniu od Polski i Węgier, wyznawcy islamu stanowią liczebną grupę społeczeństwa. Również we Francji (61 procent) i Niemczech (53 procent) większość opowiedziała się za powstrzymaniem imigracji.

Znamienną cechą sondażu jest to, że z wyjątkiem Polski, inne kraje, które odrzuciły w sondażu imigrację muzułmanów, odegrały centralną rolę w ostatnim kryzysie migracyjnym albo były w ostatnich latach celem zamachów terrorystycznych.

Wspólną cechą krajów, które w większości opowiedziały się za przerwaniem napływu migrantów z krajów islamskich, jest także silna pozycja partii prawicowych, które nierzadko przejęły rządy.

Bardziej przychylni wobec muzułmańskich imigrantów okazali się Hiszpanie. Tylko 41 procent opowiedziało się za zatrzymaniem ich napływu.

Młodzi bardziej otwarci

Chatham House zapytał respondentów także o ich płeć, wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania. Badania potwierdziły utarte twierdzenia: osoby starsze są bardziej skłonne do odrzucenia obcych niż osoby młodsze. W grupie wiekowej od 18 do 29 lat tylko 44 procent we wszystkich badanych krajach opowiedziało się za powstrzymaniem wjazdu muzułmanów. W grupie respondentów powyżej 60. roku życia odsetek ten wynosił aż 63 procent.

Opinie ankietowanych były różne w zależności od wykształcenia. Podczas gdy 59 procent osób z niższym wykształceniem było za zatrzymaniem napływu muzułmanów, o tyle w grupie osób z wyższym wykształceniem było to 48 procent.

Mniejszy wpływ miała za to płeć i miejsce zamieszkania respondentów. Trochę bardziej otwarte na imigrantów z muzułmańskich krajów okazały się kobiety - 52 procent chciało powstrzymania imigracji, wśród mężczyzn - 57 procent. Bardziej przychylni byli też mieszkańcy wielkich miast (52 procent) w porównaniu z mieszkańcami małych miast (55 procent) czy wsi (58 procent)

Strach przed terroryzmem

Najnowszy sondaż Chatham House potwierdza wyniki innych ankiet. Podobne rezultaty miały badania przeprowadzone latem 2016 przez instytut Pew, z tą różnicą, że wyniki w różnych krajach nie były do siebie tak zbliżone. W tamtej ankiecie respondenci w pięciu krajach europejskich mieli w przeważającym stopniu złą opinię na temat muzułmanów (Węgry - 72 procent, Włochy - 69, Polska - 66, Grecja - 65 i Hiszpania - 50). W Wielkiej Brytanii i Niemczech odsetek ten był o wiele niższy i wynosił odpowiednio 28 i 29 proc. Z sondażu Pew wynikało także, że 59 procent respondentów (średnia wszystkich krajów) obawia się, że ostatni napływ migrantów przyczyni się do wzrostu terroryzmu.

Strach przed terroryzmem wydaje się również mieć wpływ na to, że wielu Europejczyków zbyt wysoko szacuje liczbę ludności muzułmańskiej. Jesienią ubiegłego roku instytut IpsosMORI poprosił mieszkańców różnych krajów europejskich o oszacowanie muzułmańskiej części społeczeństwa. Szacunki Francuzów były czterokrotnie wyższe niż rzeczywista liczba muzułmanów we Francji, a Brytyjczyków trzykrotnie wyższe.

Christoph Hasselbach/Katarzyna Domagała/Deutsche Welle
Polecamy także:
Źródło artykułu:WP Wiadomości
sondażeuropapolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)