ŚwiatEuroparlament zagłosuje w sprawie praw autorskich. Oto, co zmieniają artykuły 11 i 13

Europarlament zagłosuje w sprawie praw autorskich. Oto, co zmieniają artykuły 11 i 13

20 czerwca europosłowie zajmą stanowisko w kwestii nowych przepisów, regulujących przepływ informacji w internecie. Artykuły 11 i 13 budzi niepokój internautów, którzy obawiają się, że swobodna wymiana danych zostanie ograniczona.

Europarlament zagłosuje w sprawie praw autorskich. Oto, co zmieniają artykuły 11 i 13
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

Artykuł 11 wprowadza tzw. podatek od linków. Trwają spekulacje na temat tego, czy zostaną nim objęte jedynie portale internetowe i media społecznościowe, czy również prywatni użytkownicy sieci. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobną opcją będzie zastosowanie wspomnianego przepisu wyłącznie wobec portali, jednak, jak twierdzą eksperci, decydujące w tej sprawie okaże się orzecznictwo sądów.

Nowe prawo może doprowadzić do marginalizacji małych podmiotów na rynku medialnym oraz utrudnienia funkcjonowania agregatorów informacji, takich jak Squid czy Google News. Skrajnym przykładem wspomnianej sytuacji jest zamknięcie Google News w Hiszpanii, gdzie obowiązuje podobne prawo.

Artykuł 13 dotyczy natomiast wprowadzenia mechanizmów kontroli treści w internecie, które przez przeciwników zmian nazywane są "automatami cenzurującymi". Komentarze oraz treści zamieszczane przez użytkowników sieci będą przechodziły obligatoryjną kontrolę przed publikacją.

Zobacz także: Mieszkańcy Baranowa po referendum ws. lotniska. "Nie chcemy zmian"

Kontrola, którą wprowadza artykuł 13 może dotyczyć nie tylko bezprawnie rozpowszechnianych utworów, ale również przeróbek, parodii czy memów. Tego rodzaju wytwory kreatywności internautów mogą bowiam zostać uznane za plagiat.

Artykuł 11 i 13 - inwigilacja czy walka z plagiatem?

Opinie ekspertów oraz internautów na temat artykułu 11 i 13 są przeważnie negatywne. Większość z nich uważa je za kolejny krok na drodze do cenzury i inwigilacji internetu. Nie brak jednak również głosów w obronie nowych przepisów. Zwolennicy regulacji podkreślają, że mają one na celu jedynie danie wydawcom prasy możliwości zarabiania na swoich artykułach i nie ograniczą swobody linkowania treści na własny użytek.

Głosowanie z 20 czerwca nie przesądza jeszcze losu artykułu 11 i 13. Jego wynik będzie miał jednak wpływ na dalsze prace nad nowymi regulacjami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)