Europarlament w Łodzi?
Czy Łódź dołączy do grona europejskich metropolii, w których są biura Parlamentu Europejskiego? Bruksela właśnie zdecydowała o utworzeniu swojego drugiego przedstawicielstwa w Polsce. Łódź wymieniana jest wśród faworytów, ale po piętach depcze jej Kraków.
27.10.2009 | aktual.: 27.10.2009 11:16
Swoje przedstawicielstwo europarlament od lat prowadzi w Warszawie. Teraz prezydium Parlamentu podjęło decyzje o otworzeniu swojego drugiego biura. O tym, gdzie ono powstanie, zdecydują jednak polscy europosłowie. Ze swojego grona wybiorą jury, które oceni kandydatury poszczególnych miast. Tych jest 11, m.in. Łódź, Kraków, ale też Toruń i Białystok.
Na razie posłowie lobbują za regionami, z których kandydowali do Parlamentu.
Eurodeputowani z Wrocławia zorganizowali kolację dla posłów z innych regionów, by przekonać ich do tego, że najlepiej Brukseli będzie we Wrocławiu. Ostro do walki włączył się Kraków, który swój lobbing opiera na Róży Thun, byłej dyrektorce przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, a dziś krakowskiej eurodeputowanej Platformy Obywatelskiej.
- Zawsze mówiłam, że taka instytucja powinna powstać w Krakowie. To oczywiste. Kraków jest miastem oddziałującym na całą Polskę południową, ma bezpośrednie loty do Brukseli, autostradę na Śląsk, redakcje wielu mediów, 22 uczelnie i mnóstwo sal konferencyjnych - wylicza Róża Thun.
Krakowianie kątem oka muszą spoglądać na Łódź i Katowice, które liczą na poparcie przewodniczącego PE Jerzego Buzka. Kto zwycięsko wyjdzie z tego wyścigu, rozstrzygnie się mniej więcej za miesiąc.
Podwójne przedstawicielstwa Parlamentu Europejskiego mają największe kraje Wspólnoty, np. Francja biura europarlamentu ma w Paryżu i Marsylii, a Niemcy w Berlinie i Monachium.