Trwa ładowanie...
d4hj9nz
26-05-2008 10:00

"Europa udaje, że nie wie o chińskich gułagach"

Europa udaje, że nie wie o tysiącu gułagów w ChRL - powiedział znany chiński dysydent, wieloletni więzień obozów pracy Harry Wu w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania włoskiego dziennika "Il Giornale".

d4hj9nz
d4hj9nz

Przebywający w tych dniach we Włoszech Wu, który mieszka obecnie w USA, przypomniał oficjalne chińskie dane o tym, że 95% organów do przeszczepów w Chinach pochodzi od osób, na których wykonano wyrok śmierci.

71-letni Wu, który spędził 19 lat w obozach pracy zwanych "lao gai" podkreślił, że są one "jak sowieckie gułagi".

To symbol chińskiego komunizmu. Dzisiaj w Chinach ten, kto krytykuje reżim, kończy w lao gai - dodał.

Chiński dysydent wyraził przekonanie, że błędem jest twierdzenie, iż obozy pracy w ChRL to relikt przeszłości. W obozach celem reedukacji przez pracę jest przekształcenie więźnia w perfekcyjnego komunistę i wymazanie wszystkich cech "dewiacyjnych", włącznie z religią i dążeniem do indywidualnej wolności - powiedział Wu.

d4hj9nz

Następnie zauważył: "Udajecie w Europie, że o tym nie wiecie, ale jedna trzecia chińskiej herbaty, większość gumowych podeszew czy lampek na bożonarodzeniowe choinki jest produkowana przez tysiące niewolników państwa".

I to wy płacicie za ich niewolnictwo - powiedział Wu.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że amerykańskie służby celne sporządziły listę produktów, pochodzących z chińskich obozów pracy i nie wpuszczają ich na teren USA. Nawet jeżeli niektóre artykuły umykają kontroli, to przynajmniej "działa jakaś reguła - powiedział.

Zaś Unia Europejska nigdy nie zadała sobie trudu, by zrobić coś podobnego - podkreślił Harry Wu. Za to w Europie "trwa ożywiona debata na temat bojkotu igrzysk olimpijskich".

d4hj9nz

Igrzyska miną, komunizm pozostanie - dodał chiński dysydent.

Harry Wu poinformował, że zebrał dokumentację dotyczącą pobierania organów od osób, na których wykonano wyrok śmierci. Jak twierdzi dysponuje relacjami lekarzy uczestniczących w takich przeszczepach oraz pacjentów, żyjących dzięki pobranym po egzekucji organom.

Według jego relacji niektórych egzekucji dokonuje się w szpitalach, by natychmiast pobrać organ do transplantacji.

Sylwia Wysocka

d4hj9nz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hj9nz
Więcej tematów