Trwa ładowanie...

Europa tęskni do "starych, dobrych czasów". Polacy na końcu listy

Większość Europejczyków upiększa przeszłość. Najbardziej nostalgiczni są Włosi, najmniej Polacy - wynika z badania eupinions Fundacji Bertelsmanna.

Europa tęskni do "starych, dobrych czasów". Polacy na końcu listyŹródło: PAP
d3um95n
d3um95n

Wcześniej świat był lepszy – tak uważa dwie trzecie Europejczyków (67 proc.). Z tęsknotą spoglądają na przeszłość zwłaszcza Włosi (77 proc.) – głoszą wyniki badania eupinions Fundacji Bertelsmanna opublikowane w poniedziałek (5.11.2018) w Guetersloh.

Najmniej nostalgiczni są Polacy, bo tylko 59 proc. respondentów jest zdania, że wcześniej społeczeństwo było lepsze i łatwiejsze do ogarnięcia. W Niemczech uważa tak 61 proc. mieszkańców.

Panowie bardziej nostalgiczni niż panie

Nostalgia narasta z wiekiem. Ulega jej dwie trzecie osób (70 proc.) między 56 a 65 rokiem życia. W grupie poniżej 25 lat podatna na nostalgię jest połowa (52 proc.) Europejczyków. Charakterystyczne, że częściej mężczyźni niż kobiety postrzegają przeszłość przez różowe okulary i to niezależnie od wieku

W reprezentatywnym badaniu przeprowadzonym w lipcu 2018 na zlecenie Fundacji Bertelsmanna porównano opinie 10.855 osób z pięciu największych państw członkowskich UE: Francji, Hiszpanii, Niemiec, Polski i Włoszech.

Nostalgicy ukierunkowani na prawo

Europejczycy nastawieni nostalgicznie skłaniają się politycznie raczej na prawo od politycznego centrum. Z reguły są nastawieni krytycznie do imigracji. Ponad połowa (53 proc.) jest przekonana, że imigranci „zabierają nam pracę”. Ponad dwie trzecie (78 proc.) uważa wręcz, że „imigranci nie chcą się integrować w społeczeństwie”.

d3um95n

Odwrotna sytuacja panuje wśród osób, które nie tęsknią do „starych, dobrych czasów”: tylko 30 proc. z nich uważa imigrantów za konkurentów na rynku pracy. Większość (63 proc.) jest zdania, że imigracja pozytywnie wpływa na sytuację gospodarczą kraju. Poglądy polityczne nie-nostalgików ukierunkowane są raczej na lewo.

UE powinna być bardziej aktywna

Różnice między obydwoma grupami zacierają się, kiedy mowa o kwestiach merytorycznych dotyczących Unii Europejskiej. Mniej więcej połowa nostalgików (51 proc.) i tylko nieco więcej z przeciwnej grupy (57 proc.) życzyłaby sobie więcej integracji politycznej i ekonomicznej w UE, a aż ponad 80 proc. w obydwu grupach chciałoby, żeby UE odgrywała na świecie bardziej aktywną rolę.

Zobacz także: Czy w Brukseli pytają premiera o Polexit?

Różnice pojawiają się znowu w przypadku pytania, czy własny kraj powinien pozostać w Unii Europejskiej, czy ją opuścić. Gros, bo 82 proc. osób, które nie uważają, że w przeszłości było lepiej, opowiada się za członkostwem w Unii. W grupie oglądających się za minionymi czasami tylko 67 proc. chce, by ich kraj został w UE.

d3um95n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3um95n
Więcej tematów