Trwa ładowanie...

Europa podzielona. Powodem szczepionka AstraZeneca

EMA przekazała decyzję ws. szczepionki AstraZeneca. Mimo pozytywnej opinii ws. bezpieczeństwa preparatu Europa jest podzielona co do wytycznych dotyczących jej stosowania. Sytuację może zmienić czwartkowa konferencja ministrów spraw zdrowia państw członkowskich UE.
Share
Europa podzielona. Powodem szczepionka AstraZeneca
Europa podzielona. Powodem szczepionka AstraZenecaŹródło: PAP, Fot: PAP/EPA/ANTONIO DASIPARU
d4h555s

- Szczepionka AstraZeneca działa. Możemy wydać rekomendację, że jest bezpieczna i nadal może być stosowana - poinformowała w środę na konferencji prasowej Emer Cooke, szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Europa podzielona. Brak wspólnych wytycznych wobec szczepionki AstraZeneca

Oprócz zapewnienia o bezpieczeństwie szczepionki EMA zdecydowała się także na wydanie rekomendacji dotyczącej wymienienia nietypowych zakrzepów krwi jako "niezwykle rzadkiego efektu ubocznego" stosowania szczepionki firmy AstraZeneca.

d4h555s

W środę, tuż po konferencji EMA ws. szczepionki, odbyło się wirtualne spotkanie ministrów zdrowia. Mimo próśb Portugalii, która przewodniczy obradom Rady Unii Europejskiej, o wprowadzenie wspólnych wytycznych ws. stosowania preparatu brytyjsko-szwedzkiego koncernu, nie udało się osiągnąć konsensusu.

Australia o szczepionce AstraZeneca. Nadzwyczajne posiedzenie sztabu medycznego

Brak wspólnych wytycznych oznacza, że kraje członkowskie UE dalej mogą stosować różnego rodzaju ograniczenia przy podawaniu szczepionki AstraZeneca. W głównej mierze chodzi o wiek osób, które szczepione są preparatem.

d4h555s

Szczepionka AstraZeneca. Wytyczne w poszczególnych krajach UE

  • W Polsce szczepionka AstraZeneca może być podawana osobom od 18. do 65. roku życia. Dodatkowo szczepione nią będą osoby zakwalifikowane do grupy "0", które nie przyjęły jeszcze żadnego preparatu. - Szczepionka AstraZeneca jest szczepionką skuteczną i jest szczepionką bezpieczną. W Polsce powróciło zainteresowanie każdą szczepionką, to bardzo cieszy - mówił w czwartek Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
  • W Niemczech rząd federalny w porozumieniu z landami zdecydował, że szczepionka AstraZeneca będzie podawana osobom powyżej 60. roku życia, a także tym, którzy należą do jednej z grup o wysokim priorytecie szczepień. Dodatkowo rekomenduje się, by osoby młodsze, które przyjęły już pierwszą dawkę szczepionki, przy podawaniu drugiej dawki zostały zaszczepione innym preparatem.
  • Podobnie jest w Hiszpanii, gdzie również zaleca się, by szczepionkę AstraZeneki podawać osobom powyżej 60. roku życia. Decyzja ws. podawania drugiej dawki osobom młodszych, które są już po pierwszym szczepieniu, jeszcze nie zapadła. Najprawdopodobniej zostanie ogłoszona w czwartek 8 kwietnia.
  • AstraZeneca trafi też do 60-letnich mieszkańców Włoch. Taką rekomendację przedstawił prof. Franco Locatelli, który pełni urząd prezesa włoskiej Rady Służby Zdrowia.
  • Osobom młodszym, bo od 56. roku w górę, będzie podawana szczepionka AstraZeneki w Belgii. - Zakaz pozostanie w mocy przez następne cztery tygodnie, a następnie ponownie ocenimy sytuację - przekazał na konferencji belgijski minister zdrowia Frank Vandenbroucke. Jak zapewnił, decyzja nie będzie miała wielkiego wpływu na program szczepień.
  • Podobną decyzję podjęła Francja. Tam również AstraZeneca będzie podawana osobom powyżej 55. roku życia. Jak wynika z informacji lokalnych mediów, nie zapadła jeszcze decyzja ws. korzystania z preparatu przy drugim szczepieniu.
d4h555s

Czy kraje członkowskie dojdą do porozumienia? Już w czwartek ma odbyć się kolejne spotkanie ministrów zdrowia. "Harmonizacja na szczeblu UE będzie miała zasadnicze znaczenie dla powstrzymania szerzenia dezinformacji" - apelowała portugalska prezydencja do państw członkowskich.

AstraZeneca poza UE. WIelka Brytania i Korea Płd. również wprowadzają limity

Ograniczenia co do stosowania szczepionki AstraZeneca chce wprowadzić także Wielka Brytania. Jak poinformowano w środę 7 kwietnia brytyjska Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji, osobom poniżej 30. roku życia w Wielkiej Brytanii zostanie zaoferowana, jeśli będzie to możliwe, szczepionka przeciw COVID-19 alternatywna w stosunku do tej firmy AstraZeneca

Szczepionka firmy AstraZeneca z ograniczeniami będzie podawana także w Korei Południowej. Na ten moment szczepione nią będą osoby powyżej 60. roku życia. Decyzja co do podawania preparatu młodszym osobom ma zapaść w najbliższy weekend.

d4h555s

Decyzja o całkowitym zakazie szczepień produktem szwedzko-brytyjskiego koncernu w dalszym ciągu obowiązuje w Norwegii.

Decyzja EMA. Szczepionka AstraZeneca bezpieczna

W środę 7 kwietnia Europejska Agencja Leków po raz drugi zabrała głos ws. szczepionki firmy AstraZeneca. Powodem konferencji była obawa państw o skutki uboczne, jakie może wywoływać preparat.

- Komitet Wykonawczy EMA stwierdził, że nietypowe zakrzepy krwi z niskim poziomem płytek krwi powinno klasyfikować się jako niezwykle rzadkie efekty uboczne szczepionki firmy AstraZeneca - ogłosiła Europejska Agencja Leków.

Jak zapewniono, szczepionka jest bezpieczna. - Korzyści ze stosowania szczepionki firmy AstraZeneca w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych - podkreśliła Emer Cooke, szefowa EMA.

Źróło: BBC / Reuters / PAP / RTL

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4h555s

Podziel się opinią

Share
d4h555s
d4h555s
Więcej tematów