Europa mniej optymistyczna


Pięciu na dziesięciu Europejczyków (54%) nie oczekuje znaczących
zmian w swoim życiu w najbliższych 12 miesiącach, następne 30%
uważa, że ich życie się poprawi, a 13%, że się pogorszy - wynika z
ostatniej fali badania Standard Eurobarometr przeprowadzonego przez
TNS Opinion na zlecenie Komisji Europejskiej.

23.04.2008 08:00

Z badania obejmującego ponad 30,000 osób w 27 Państwach Członkowskich, trzech krajach kandydujących (Chorwacji, Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii i Turcji) oraz Republice Cypru Północnego wynika również, że poziom optymizmu obniżył się w porównaniu do poprzedniej fali badania.

Można wykorzystać te wyniki do stworzenia "indeksu optymizmu", rozumianego, jako różnicę pomiędzy odsetkiem respondentów, którzy uważają, że ich życie ulegnie poprawie i odsetkiem tych, którzy czują, że się pogorszy. Tym sposobem otrzymaliśmy indeks optymizmu na poziomie +17 dla całej Unii Europejskiej (odsetek osób oczekujących poprawy jest wyższy o 17% od odsetku osób, które udzieliły przeciwnej odpowiedzi). Jest to spadek o 9 punktów z poziomu +27 odnotowanego wiosną 2007 (kiedy 37% respondentów uważało, że ich życie się poprawi, a 11%, że się pogorszy). Na poziomie poszczególnych krajów najwyższy indeks optymizmu obserwowany jest obecnie w Szwecji (+38), Danii (+33) Hiszpanii i Irlandii (po +29) oraz Rumunii (+28). We wszystkich tych państwach indeks optymizmu jest wyższy niż w całej Unii Europejskiej. Tylko w trzech państwach indeks optymizmu jest ujemny, są to: Węgry (-22), Czechy (-5) i Portugalia (-1).

Jednak kiedy porównuje się ostatnie wyniki z danymi z wiosny 2007 okazuje się, że prawie wszystkie państwa poddały się ogólnej tendencji do spadku indeksu optymizmu. Najbardziej obniżył się on na Litwie (spadek o 22 punkty do poziomu +13), w Słowenii (-21, do poziomu +6), na Łotwie (-19, do poziomu +21), na Cyprze (-18, do poziomi +4), w Estonii (-16, do poziomu +23), w Czechach (-15, do poziomu -5) i w Wielkiej Brytanii (-14, do poziomu +26). Z drugiej strony, indeks optymizmu nie zmalał jedynie w trzech państwach (Grecji, Bułgarii i Rumunii).

Z badania przeprowadzonego przez TNS Opinion wynika również, że najmłodsi respondenci są zdecydowanie bardziej skłonni do optymizmu dotyczącego przyszłości niż najstarsze grupy: połowa (50%) osób w wieku 15-24 lata uważa, że ich życie się poprawi w czasie najbliższego roku, podczas gdy dwie trzecie (66%) osób powyżej 55 roku życia uważa, że ich życie się nie zmieni (tylko 13% jest zdania, że się poprawi). Również wśród osób, które się uczyły przynajmniej do 20 roku życia, jest ponad dwa razy więcej respondentów optymistycznie patrzących na swoją przyszłość (36%) niż wśród osób, które skończyły swoja edukację przed ukończeniem 15 lat (17%).

Badanie Eurobarometr pokazuje, że pomimo, iż większość Europejczyków uważa, że ich życie nie ulegnie zmianie w najbliższych miesiącach, poziom optymizmu spadł do jednego z najniższych poziomów od roku 1995. Jest to ważny sygnał ostrzegawczy, którego europejscy liderzy nie powinni przeoczyć - komentuje wyniki badania Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.


*Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 22.09.07 -03.10.07 r. na próbie 30,281 mieszkańców 27 krajów należących do Unii Europejskiej, Chorwacji, Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, Turcji i w Tureckiej Republice Cypru Północnego

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Zobacz także
Komentarze (0)