Europa cieszy się z wyników irlandzkiego referendum
Premier Irlandii Bertie Ahern ogłasza wyniki ogólnokrajowego referendum, w Dublinie (PAP/EPA)Irlandia jako ostatni kraj Unii Europejskiej przyjęła Traktat z Nicei torujący drogę do rozszerzenia wspólnoty. W sobotnim referendum 63% uprawnionych do głosowania opowiedziało się za przyjęciem traktatu, 37% przeciwko.
Było to już drugie referendum na ten temat w Irlandii, gdyż w ubiegłorocznym mieszkańcy tego kraju odrzucili traktat. Władze Irlandii wyniki przyjęły z zadowoleniem i ulgą.
"To historyczny dzień" - mówił po ogłoszeniu wyników premier Bertie Ahern, dodając, że nie ma już przeszkód, by historyczne rozszerzenie Unii stało się faktem. Przemówienie irlandzkiego premiera było kilkakrotnie przerywane oklaskami przez zwolenników przyjęcia traktatu. Komentując te wyniki życzyli sobie szybkiego rozszerzenia Unii. Przeciwnicy traktatu, chociaż niezadowoleni zapowiadają, ze uszanują decyzję narodu.
Również przedstawiciele Unii przyjęli z ulgą wyniki irlandzkiego referendum. Komisarz UE ds. poszerzenia Guenter Verheugen stwierdził, że przyjęcie przez Irlandię Traktatu z Nicei da nowy, silny impuls dla poszerzenia Unii Europejskiej.
Ten wynik świadczy, że jedyny naród w Europie, który o to zapytano w referendum, po pewnym czasie na zastanowienie jasno i wyraźnie powiedział, że randez-vous Europy z historią nie można już odkładać - podkreślił Pat Cox, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Irlandzkie "tak" dla Traktatu z Nicei jest "bardzo ważnym krokiem" na drodze do poszerzenia Unii - powiedział główny rzecznik Komisji Europejskiej, Jonathan Faull, ale zaraz dodał: "Jeszcze nie było gwizdka kończącego grę. Wszystkie strony - i my, i kraje kandydujące - muszą jeszcze popracować, żeby zakończyć negocjacje, zredagować traktat o przystąpieniu nowych członków i przeprowadzić jego ratyfikację we wszystkich krajach".
"Mieszkańcy Irlandii uświadomili sobie swoją wielką odpowiedzialność za Europę" - powiedział kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Jego zdaniem irlandzkie „tak” otwiera drogę do poszerzenia Unii Europejskiej.
Także polskie władze przyjęły z dużym zadowoleniem zwycięstwo w referendum zwolenników Traktatu Nicejskiego. Po opublikowaniu ostatecznych wyników prezydent Aleksander Kwaśniewski wysłał do prezydent Irlandii Mary McAleese depeszę z podziękowaniami i gratulacjami. "Proszę przyjąć najserdeczniejsze podziękowania i gratulacje - dla władz irlandzkich, dla społeczeństwa Zielonej Wyspy - za ważki wkład w przyszłość Europy".
Zdaniem prezydenta, Irlandczycy przyjmując Traktat "dowiedli politycznej dojrzałości i poczucia odpowiedzialności za los całej Europy". Irlandzkie "tak" dla Traktatu z Nicei "otwiera - jak napisał Kwaśniewski - drzwi do UE nowy członkom, otwiera drzwi do Wspólnoty Polsce".
Z okazji opublikowania wyników, premier Leszek Miller napił się irlandzkiego, ciemnego piwa i zaśpiewał fragment piosenki "Kocham się jak Irlandię".
"Bardzo się cieszę, że Irlandczycy powiedzieli tak
. To usuwa zagrożenia, które mogły mieć miejsce, a głównym zagrożeniem była możliwość odsunięcia rozszerzenia Unii Europejskiej. Mamy to za sobą, dzisiaj jest wielkie zwycięstwo" - powiedział Miller w klubie studenckim Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, wznosząc toast Guinnessem.
Premier spełnił też obietnicę daną wcześniej i z pomocą dziennikarzy zaśpiewał fragment piosenki o Irlandii. (mag)