Polska"Europa boi się Jezusa i Jego Ewangelii"

"Europa boi się Jezusa i Jego Ewangelii"

Rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w
Krakowie, ks. prof. Jan Maciej Dyduch, skrytykował w liście do wiernych brak odwołania do Boga i chrześcijańskich korzeni Europy w Traktacie Reformującym UE. List jest odczytywany w drugi dzień świąt w kościołach Archidiecezji Krakowskiej.

"Niedawno byliśmy świadkami podpisania Traktatu Reformującego. Szkoda, że zabrakło w nim odwołania się do imienia Bożego i do chrześcijańskich korzeni Europy" - napisał rektor PAT ks. prof. Jan Maciej Dyduch.

"W tej sytuacji odnosi się wrażenie, jak gdyby Europa, reprezentowana przez pewną, wpływową część polityków, urzędników i publicystów bała się Jezusa i Jego Ewangelii. Tymczasem, jak nauczał wielki prorok naszych czasów Jan Paweł II, Jezus i Ewangelia jest po stronie Europy" - podkreślił rektor.

Ks. Dyduch przestrzegł, że: "bez Jezusa i Jego Ewangelii Europa może stać się duchową pustynią". Dodał, że nie możemy jednak tracić nadziei, bo Ewangelia ma bardzo wielu świadków i, co pocieszające, są to często ludzie młodzi.

Rektor PAT przypomniał dyskusję o "Karcie Praw Podstawowych". "Jedni apelują, by ją przyjąć, inni wołają o jej odrzucenie, jeszcze inni domagają się jej poprawienia, gdyż z prawnego punktu widzenia jest błędna. Wobec tych przeróżnych opinii, stawiam pytanie. Czy nie jest bardziej słuszne przyjąć Ewangelię, która jest najlepszą i najdoskonalszą Kartą Praw Podstawowych i czymś o wiele większym, bo drogą do zbawienia?" -napisał ks. prof. Dyduch.

Przywołując postać św. Szczepana - męczennika, który z miłości do Boga oddał życie, rektor PAT podkreślił, że Ewangelia jest hymnem o Bożej miłości.

"W Ewangelii jawi się ona prawdziwa. Nie taka, jaką lansuje się w niektórych współczesnych nurtach kultury. Tam miłością nazywa się nierzadko to, co jest jej zaprzeczeniem" - napisał ks. Dyduch.

Jak zaznaczył prawdziwa miłość to szacunek i życzliwość dla człowieka, poszanowanie godności i praw człowieka - przede wszystkim prawa do życia i do wolności, a także troska o innych zwłaszcza słabych, chorych, niepełnosprawnych i potrzebujących. "Miłość to przebaczenie" - czytamy w liście.

Przywódcy państw i rządów UE podpisali nowy Traktat Reformujący UE 13 grudnia w Lizbonie. Jego główne postanowienia to usprawnienie unijnych instytucji poprzez przyjęcie nowego systemu podejmowania decyzji w UE, a także nadanie Unii osobowości prawnej oraz wiążącego charakteru Karcie Praw Podstawowych. Traktat reguluje też sposób wychodzenia z Unii państwa, które zdecydowałoby się na taki krok. Jeśli nie będzie kłopotów z ratyfikacją traktatu, to zacznie on obowiązywać w 2009 r. (mg)

Źródło artykułu:PAP
kościółlistunia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)