Trwa ładowanie...

Etna znów aktywna. Kolejna erupcja wulkanu uchwycona z satelity

Etna, wulkan na włoskiej Sycylii, w ostatnim czasie wyraźnie się aktywizuje i wyrzuca w przestrzeń lawę oraz chmury pyłu wulkanicznego. Zdjęcie z 50. z kolei erupcji wulkanu wykonane zostało z satelity Sentinel 2.

Etna wybuchł po raz 50. na koniec sierpnia Etna wybuchł po raz 50. na koniec sierpnia Źródło: East News, fot: Marco Restivo, mediadrumworld.com, East News
d365gpf
d365gpf

Etna jest drugim po hawajskim Kilauea najbardziej aktywnym wulkanem na świecie. W ostatnim czasie regularnie daje o sobie znać. Regularnie obserwuje się fontanny lawy, które wypluwa i unoszące się nad kraterem chmury pyłu wulkanicznego. Pomimo ostatniej intensywnej aktywności, wulkan nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców włoskiej Sycylii.

Erupcje zdarzają się regularnie od 2011 roku. Ostatni raz Etna wybuchł 30 sierpnia.

Erupcje Etny zdarzają się regularnie do 2011. Ostatni wybuch miał miejsce 30 sierpnia. To właśnie ten spektakularny moment uwieczniony na fotografii wykonanej z satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej - Sentinel 2. Zdjęcie robi ogromne wrażenie. Można na nim zobaczyć uwydatniony na czerwono ogon lawy, wydobywający się z krateru.

d365gpf

Etna znów wybuchł. Spektakularne ujęcie z kosmosu

Znajdujący się na Sycylii, wulkan Etna, najwyższy w Europie, urósł o 37 metrów. To rezultat zanotowanych w tym roku około 50 epizodów jego dużej aktywności, w trakcie których skumulowała się tam warstwa produktów wybuchu wulkanicznego i lawy.

Zobacz też: Różnorodna Sycylia na wakacje. Aktywny wulkan, błękitne morze, nietypowe jedzenie

Nagromadzenie się tego materiału na stożku najnowszego krateru południowo- wschodniego doprowadziło do tego, że wyraźnie zmienił się kształt wulkanu.To w rejonie tego krateru skoncentrowała się zwiększona i bardzo spektakularna aktywność Etny, notowana od 16 lutego. W jej efekcie wysokość wulkanu wzrosła do 3357 metrów. Ustalili to naukowcy w lipcu tego roku, między innymi na podstawie zdjęć satelitarnych.

Za szczyt wulkanu uważano zawsze krater północno-wschodni. Przypomina się, że w 1981 roku, także w związku ze zwiększoną aktywnością, jego wysokość wzrosła do 3350 metrów, ale potem w kolejnych latach zmniejszyła się do 3326 metrów, bo odpadły fragmenty na samej górze. Tym samym krater ten został przerośnięty przez "młodszego brata", jak nazywa się krater południowo- wschodni. To on jest obecnie szczytem Etny, wyższej niż dotąd.

d365gpf

Źródło: space.com, o2.pl, PAP, news18.com

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d365gpf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d365gpf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj