Etiuda Fryderyka Chopina w zbiorach muzeum kompozytora
Czterostronicowy autograf Etiudy cis-moll op. 10
nr 4 Fryderyka Chopina, sygnowany w języku polskim, został w
poniedziałek w Warszawie uroczyście przekazany przez ministerstwo
kultury do zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
31.01.2005 | aktual.: 31.01.2005 19:12
Pamiątka po kompozytorze została zakupiona przez resort kultury podczas grudniowej licytacji w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's. W poniedziałek została przekazana przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego na ręce prezesa zarządu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina (TiFC) Kazimierza Gierżoda.
Za manuskrypt zapłacono w grudniu 300 tys. funtów. Pieniądze dali: Ministerstwo Kultury, PKN Orlen i PKO BP. Był to najdrożej sprzedany rękopis podczas londyńskiej aukcji; jest jedynym znanym obecnie autografem tego dzieła.
Minister kultury zaangażował się w kupno dokumentu na prośbę dyrektora Muzeum Chopina w Warszawie, Hanny Wróblewskiej-Straus, która w listopadzie ubiegłego roku zwróciła się do ministra Dąbrowskiego z prośbą, by pomógł znaleźć instytucję, która zechciałaby wesprzeć muzeum w zakupie rękopisu Chopina.
Autograf etiudy składa się z czterech stron, z których trzy są zapisane. Zawiera skreślenia i drobne poprawki dokonane przez kompozytora. Na trzeciej stronie, po ostatnim takcie, znajduje się własnoręczny podpis kompozytora oraz data: "FChop Paryż. Sierp. 6, 1832".
Losy manuskryptu są stosunkowo dobrze znane. W 1841 roku Chopin ofiarował autograf etiudy swojej wiedeńskiej uczennicy Friederice Mueller, później znanej pod nazwiskiem męża - Streicher. Jeszcze przed jej śmiercią (1895) rękopis trafił do kolekcji niemieckiego pianisty i pedagoga Eduarda Francka. Następnie znalazł się w zbiorach kolekcjonera Zuene-Spitta, który w 1908 roku wystawił go na berlińskiej aukcji. Ponownie rękopis pojawił się na aukcji w 1934 roku, w Wiedniu. Przed 1953 rokiem autograf był częścią kolekcji Louisa Kocha w Niemczech. Jego kolejnymi właścicielami byli zamieszkali w Szwajcarii Rudolf Floersheim i jego żona Gisela. Ostatnim właścicielem autografu był amerykański kolekcjoner Matthew Malerich.
Muzeum Fryderyka Chopina (działające w ramach TiFC) jest właścicielem ośmiu rękopisów Etiud op.10 Chopina, w tym sześciu autografów oraz dwóch kopii. Zakupiony ostatnio autograf ma znaczenie wyjątkowe dla muzeum, ponieważ uzupełnia jako dziewiąty jedno z brakujących ogniw w opusie 10.
Poprzedni autograf muzyczny Chopina (Grande Valse Brillante Es- dur op.18) - pozyskany do zbiorów muzeum kompozytora - został zakupiony przed 11 laty.
Poniedziałkową uroczystość przekazania manuskryptu uświetnił recital chopinowski w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego. Obecni byli m.in. senatror Kazimierz Kutz, przedstawiciele sponsorów i Muzeum Chopina, a także aktorzy Danuta Stenka i Piotr Adamczyk - odtwórcy głównych ról biograficznego filmu o miłości Chopina i George Sand pt. "Chopin - pragnienie miłości" (reż. Jerzy Antczak).