Etiopia przetrzymuje obcokrajowców podejrzanych o terroryzm
Rząd Etiopii przyznał się do przetrzymywania 41 obcokrajowców podejrzewanych o międzynarodowy terroryzm i poinformował, że wydał zezwolenia na przesłuchanie ich przez śledczych pochodzących z zagranicy.
W opublikowanym oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Addis Abebie sprecyzowało, że podejrzani są z 17 różnych krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Szwecji. Pięciu z nich zostało zwolnionych, 24 będzie wypuszczonych, natomiast 12 pozostanie w areszcie i stanie przed sądem.
Wielu z osadzonych zatrzymano podczas zimowej ofensywy przeciwko islamskim fundamentalistom w Somalii.
"Wszystkie państwa, które skontaktowały się z Etiopią twierdząc, iż mają opinię w tej kwestii, uprawniono do udzielenia wsparcia - podkreślono w komunikacie etiopskiego MSZ. "Jednak żaden ekspert z innego kraju nie uzyskał prawa do przesłuchania podejrzanych o terroryzm bez obecności personelu etiopskiego".
Oświadczenie usprawiedliwia działania władz Etiopii, umieszczając je w szerszym kontekście globalnej wojny z terroryzmem.
"Etiopia ma uzasadnione prawo do swej obrony przed każdym niebezpieczeństwem" - zaznaczono. Odpierano także zarzuty obrońców praw człowieka, oskarżających Addis Abebę o ich łamanie.
"Niczego nie robiono w tajemnicy" - głosi oświadczenie. "Przestrzegano wszelkich procedur prawnych; podejrzanym o terroryzm przyznano prawo stawienia się przed właściwym sądem".
Przed tygodniem Associated Press poinformowała o toczącym się śledztwie w sprawie przerzucania podejrzanych o terroryzm z Kenii do Somalii, a potem do Etiopii. Choć etiopskie władze temu zaprzeczyły, AP podała, że przedstawiciele władz USA niektórych z nich przesłuchiwali.