Trwa ładowanie...

Episkopat: Samorząd nie może ingerować w lekcje religii

Konferencja Episkopatu Polski poinformowała, że coraz częściej dostaje sygnały o próbach "utrudniania organizowania zajęć religii przez niektóre samorządy". "Władze lokalne nie powinny ingerować w to, na których lekcjach w szkole jest religia" - podkreślono.

Share
Episkopat: Samorząd nie może ingerować w lekcje religii
Źródło: Shutterstock.com
d8gr8q5

Komisja Wychowania KEP wydała specjalne oświadczenie, w którym powołuje się na przepisy prawa, w tym Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r.

W komunikacie podkreślono, że szkolne lekcje religii powinny odbywać się w ramach tygodniowego rozkładu zajęć szkolnych w wymiarze dwóch godzin tygodniowo.

"Nie ma żadnych podstaw prawnych do organizowania zajęć z religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych" - czytamy w piśmie podpisanym przez ks. Marka Korgula z KEP.

d8gr8q5

"Uczniom, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, szkoła ma zapewnić opiekę na czas trwania tych zajęć" - dodaje duchowny.

Episkopat: samorządy naruszają prawo

W dokumencie pojawia się również podkreślenie, że organizacja zajęć z religii "jest wyłączną kompetencją dyrekcji placówek oświatowych, dlatego ingerowanie w układanie planu zajęć w placówce przez władze samorządowe jest jawnym naruszeniem prawa".

"Religia nie jest przedmiotem dodatkowym" - zauważa ks. Korgul. "Jest to przedmiot do wyboru, który staje się obowiązkowy po złożeniu stosownego oświadczenia przez rodziców lub pełnoletnich uczniów" - zaznacza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8gr8q5

Podziel się opinią

Share
d8gr8q5
d8gr8q5
Więcej tematów