PolskaEpiskopat podsumował obrady na Jasnej Górze. Wśród tematów LGBT

Episkopat podsumował obrady na Jasnej Górze. Wśród tematów LGBT

Na Jasnej Górze zakończyło się 386. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Przyjęto podczas niego między innymi budzące kontrowersje stanowisko KEP w sprawie LGBT+, dyskutowano o religii w szkole oraz przypadkach seksualnego wykorzystywania nieletnich przez duchownych.

Konferencja Episkopatu Polski zakończyła obrady na Jasnej Górze
Konferencja Episkopatu Polski zakończyła obrady na Jasnej Górze
Źródło zdjęć: © PAP | Waldemar Deska
Violetta Baran

Konferencja Episkopatu Polski od czwartku obradowała na Jasnej Górze. Swoje trzydniowe obrady podsumowała w sobotę w specjalnym komunikacie.

W związku z 30. rocznicą powrotu nauczania religii do szkoły, jednym z tematów obrad Konferencji Episkopatu był stan jej nauczania, programowania oraz właściwego przygotowania i formacji katechetów. Biskupi zwrócili uwagę m.in. na wzajemną komplementarność nauczania religii w szkole i katechezy wspólnotowej w parafii. Przypomnieli też o potrzebie udziału uczniów w zajęciach o charakterze aksjologicznym i alternatywy: "religia” lub "etyka".

Drugim tematem podjętym przez Zebranie Plenarne były kwestie związane z duszpasterstwem. "W sytuacji normalizującego się życia społecznego biskupi zachęcają - przy zachowaniu wszystkich norm sanitarnych - do odbudowywania wspólnot parafialnych gromadzących się wokół ołtarza na niedzielnej Mszy Świętej” - napisali biskupi w komunikacie. Podziękowali też wszystkim, którzy w okresie izolacji organizowali transmisje nabożeństw i modlitwy w środkach społecznego przekazu, w tym w mediach społecznościowych.

KEP o COVID-19 i pedofilii w Kościele

Biskupi wyrazili wdzięczność pracownikom służby zdrowia, którzy z narażeniem własnego życia pomagają zagrożonym przez COVID-19. Jak napisali, "konsekwentnie popierają także prace nad szczepionkami chroniącymi przed koronawirusem, które ze względu na stosowaną biotechnologię nie budzą zastrzeżeń etycznych, a zwłaszcza nie bazują na materiale biologicznym pochodzącym z aborcji”.

Podczas obrad biskupi analizowali działania Kościoła w Polsce, które były podejmowane w odpowiedzi na dramat wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych. "Odpowiedź ta jest możliwa tylko na drodze uczciwego i konsekwentnego rozliczenia każdego rzeczywiście popełnionego przestępstwa oraz pomocy ofiarom, jak również wyjaśnienia zaniedbań” - napisali w komunikacie. Poinformowali też m.in. o działaniach Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

W kolejnym punkcie komunikatu biskupi wyrazili "zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich form agresji i przemocy w przestrzeni publicznej i ekonomicznej”, jak również zaniepokojenie coraz częstszymi przypadkami profanacji miejsc kultu i symboli religijnych. Zaapelowali, aby niezależnie od światopoglądu, uszanować uczucia religijne osób wierzących.

KEP przyjął stanowisko w kwestii LGBT+

Biskupi przypomnieli też w komunikacie, że przyjęli stanowisko w kwestii LGBT+. "Dokument podkreśla konieczność odnoszenia się z szacunkiem do osób identyfikujących się z LGBT+. Jednocześnie sprzeciwia się dążeniom do zdominowania życia społecznego przez te środowiska, zwłaszcza przez chęć zrównania związków jednopłciowych z małżeństwami i przyznanie im prawa do adopcji dzieci” - podkreślono w komunikacie.

Biskupi poinformowali też m.in. o zatwierdzeniu przez Konferencję Episkopatu Polski polskich tłumaczeń nowych wezwań do Litanii Loretańskiej: "Matko nadziei” i "Pociecho migrantów” i o przyjęciu ujednoliconych brzmień podstawowych modlitw. Wyrażają wdzięczność misjonarzom i misjonarkom za pozostanie w czasie pandemii na placówkach misyjnych. W 40. rocznicę wydarzeń sierpnia 1980 roku z wdzięcznością wspominają ruch społeczny "Solidarność".

Na zakończenie komunikatu biskupi dziękują rodzicom, katechetom i nauczycielom oraz życzą wszystkim uczniom owocnego i bezpiecznego nowego roku szkolnego. "Odpowiadając na wezwanie papieża Franciszka, obejmują modlitwą siostry i braci Białorusinów, prosząc Boga o dar jedności i pokoju” - zaznaczono w komunikacie.

Źródło: episkopat.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (154)