Enola Gay odzyska dawny wygląd
Samolot Enola Gay i jego załoga (AFP)
Enola Gay, sławny samolot, z którego została zrzucona bomba atomowa na Hiroszimę, zostanie odrestaurowany a następnie trafi do nowego muzeum.
Samolot, który dotychczas znajdował się w National Hall głównym budynku National Air and Space Museum w Waszyngtonie został załadowany na platformę i przewieziony do oddziału muzeum w Suitland, w stanie Maryland.
Po przywróceniu mu dawnego wyglądu i dokonaniu koniecznych napraw samolot wróci do muzeum ale już do nowego pomieszczenia. Rosnąca kolekcja maszyn latających i pojazdów kosmicznych gromadzonych w waszyngtońskim muzeum od ponad 50 lat nie mieści się już w gmachu.
Najważniejszą część kolekcji pomieści nowe centrum wystawiennicze, którego budowa zostanie ukończona w 2003 r. Stanie ono w południowej części lotniska Dulles Airport w północnej Wirginii. Tam też będzie można za dwa lata zobaczyć po raz pierwszy odnowiony bombowiec.
"Enola Gay", bombowiec typu Boeing 29 (B-29), zwany "latającą superfortecą", powstał w czerwcu 1945 r.
6 sierpnia 1945 r. bombowiec pozbawiony całego ciężkiego uzbrojenia wystartował z bazy wojskowej na Wyspach Mariańskich. Wraz z dziewięcioosobową załogą wzbił się w powietrze niosąc w swoich ładowniach "Little Boy", 4-tonową bombę atomową, której wybuch zabił 78 tys. mieszkańców Hiroszimy i zmienił tok historii rozpoczynając erę atomowego wyścigu zbrojeń.
Po zakończeniu wojny "Enola Gay" brała jeszcze udział w programie testów atomowych na Pacyfiku. W czerwcu 1949 r. samolot został przekazany Smithsonian Institution. Samolot nadal znajduje się w dobrym stanie, spędził w powietrzu mniej niż 200 godzin. (pn)