Energia dla szkół i przedszkoli
Już 30 września rusza nabór wniosków dla szkół i przedszkoli. Dotacje można przeznaczyć na poprawę efektywności energetycznej budynków oraz montaż lub modernizację źródeł ciepła. Wnioski mogą złożyć samorządy.
Na co?
Może to być ocieplenie ścian w budynkach, wymiana okien i drzwi. Fundusze można przeznaczyć również na likwidację azbestu, ocieplanie stropów i podłóg. Szkoły mogą zainstalować energooszczędne oświetlenie oraz wymienić źródła ciepła - np. na panele słoneczne albo pompę ciepła.
Zakres inwestycji musi wynikać z audytu energetycznego. Ważne, aby inwestycja przyniosła dużą oszczędność energii – minimum 25% w stosunku do stanu obecnego.
Dotacja może pokryć koszty całej inwestycji. Należy przy tym pamiętać, że koszt inwestycji w przeliczeniu na 1 m2 budynku to maksymalnie 1400 zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomnienia Polaków sprzed strefy Schengen. "Na granicach były problemy"
Jak skorzystać?
Nabór rozpocznie się 30 września i będzie trwał do 30 grudnia br. Wnioski będą rozpatrywane w kolejności wpływu. Za nabór odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Informacje wraz z niezbędnymi dokumentami dostępne są na stronie Funduszu.
Pieniądze pochodzą z KPO, programu "Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół". Łącznie do szkół trafi prawie 1,3 miliarda złotych.
Co jeszcze?
To tylko jeden z wielu aktualnych konkursów z KPO. Inne dotyczą np. tworzenia miejsc opieki w żłobkach i klubach dziecięcych lub wsparcia firm z branży medycznej. Informacje o wszystkich możliwościach dostępne są na stronie KPO.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego