Trwa ładowanie...
d34l6tr

Emocjonalny wpis Donalda Tuska do wyborców PiS. "Nie macie prawa dłużej udawać"

Donald Tusk opublikował mocny wpis w mediach społecznościowych. Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej zwraca się w nim do wyborców partii rządzącej, którą oskarża m.in. o niszczenie sądów i dzielenie Polaków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk
Donald Tusk (East News, Fot: Zheng Huansong)
d34l6tr

"Wyprowadzają Polskę z Unii, niszczą sądy, by bezkarnie kraść, szczują jednych Polaków przeciw drugim. Głosujesz na nich? Masz prawo. Ale nie masz prawa dłużej udawać, że tego nie widzisz. Bo widzisz" - napisał na Twitterze były przewodniczący Rady Europejskiej.

Kontekstem dla wypowiedzi byłego premiera jest piątkowe głosowanie Senatu ws. reform sądowych. Wyższa izba polskiego parlamentu różnicą dwóch głosów odrzuciła nowelizację ustaw dotyczących m.in. wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Według nowych przepisów będą ponosić odpowiedzialność dyscyplinarną za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

d34l6tr

Nowelizację krytykuje opozycja. Zmiany w polskim sądownictwie budzą również zaniepokojenie Komisji Weneckiej i Komisji Europejskiej oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Przeciwnicy nowych regulacji twierdzą, że ograniczają one niezależność sądów i godzą w wolność słowa sędziów.

Zobacz też: Dworczyk oskarża Tuska. Poszło o wpis w rocznicę śmierci Adamowicza

d34l6tr

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d34l6tr

d34l6tr
d34l6tr
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów