Emocje dnia codziennego - 150 lat Reutersa
(Reuters)
Dziecko z Etiopii stojące obok padłych sztuk bydła w Dannan, mieście regionu, gdzie codziennie z głodu umiera 8 dzieci, prezydent Indonezji Abdurrahman Wahid, który zdrzemnął się podczas drugiego dnia posiedzenia Doradczego Zgromadzenia Ludowego, Adam Małysz podczas zwycięskiego skoku - to tylko niektóre ze zdjęć, które można obejrzeć na otwartej w czwartek w Warszawie wystawie Reuters Photo 2000.
Codziennie do agencji Reuters spływają tysiące zdjęć, w ciągu roku jest ich kilka milionów; publikuje się 150 tys., a na wystawie można obejrzeć 50 najlepszych. Wystawa Reuters Photo 2000 otwiera obchody 150-lecia najstarszej agencji prasowej świata.
Fotoreporterzy Reutersa, a jest ich ponad 400, każdego dnia są na miejscu najważniejszych wydarzeń, tam gdzie trwają wojny, toczą się gry polityczne, a sportowcy pobijają rekordy. Fotoreporter musi być zawsze blisko miejsca, gdzie dzieją się wydarzenia. Jeśli nie uda mu się przybyć na czas, już nigdy nie odzyska swojej szansy - powiedział Peter Johnson, od 10 lat kierujący agencją.
Nie zawsze jednak udaje się zdążyć. Zdjęcie płonącego samolotu Concorde, które pojawiło się w gazetach całego świata, nie było zrobione przez profesjonalistę. Zupełnie przypadkiem uchwycił ten moment węgierski turysta. Pierwsze co zrobił, to zadzwonił do Reutersa. Po kilkunastu minutach zdjęcie było już w agencji.
Między dziennikarskim słowem a obrazem - jak twierdzą fotoreporterzy - nie ma różnicy. I słowem, i obrazem można opisać świat - a często bywa, że jedno zdjęcie warte jest tysiąca słów. Zdjęcia pokazane na wystawie oddają to, czym w roku 2000 żyła światowa prasa.
Reuters został założony w Londynie przez Paula Juliusa Reutera i szybko zdobył renomę jako źródło najświeższych, dokładnych i obiektywnych informacji. W 1865 r. właśnie ta agencja po raz pierwszy podała informacje o zabójstwie Lincolna. W 1918 Reuters jako pierwszy informował o zawieszeniu broni, które zakończyło I wojnę światową. O upadku Muru Berlińskiego w 1989 r. też jako pierwszy pisał Reuters.
Agencja ma biura w 215 miastach, w 98 krajach, a swoje usługi świadczy w 153 państwach. Wszechobecność agencji to jeden z jej najsilniejszych punktów.
Pierwszą informację z Polski Reuters przekazał w 1852 r. i od tego momentu korespondenci agencji informują o wszystkich najważniejszych wydarzeniach zachodzących w naszym kraju. W grudniu 1992 r. rozpoczął działalność Reuters Polska Spółka z o. o. - oficjalne handlowe przedstawicielstwo agencji.
Wystawa Reuters Photo 2000 będzie otwarta od 16 kwietnia do 10 maja w Atrium w Warszawie.
Monika Godula (WP)