Trwa ładowanie...
d1ey3sa

Eminem wygrał z Narodowcami. Partia musi mu zapłacić prawie 1,5 mln złotych odszkodowania

Jeden z najbardziej popularnych raperów na świecie pozwał Partię Narodową Nowej Zelandii. Poszło o wykorzystanie wersji jego hitu "Lose Yourself" w kampanii wyborczej. Sąd Najwyższy nie miał złudzeń, że doszło do naruszenia prawa. Ugrupowanie musi zapłacić odszkodowanie w wysokości 600 tys. dol. nowozelandzkich, czyli około 1,5 mln złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Muzyk pozwał partię za wykorzystanie "Lose Yourself"
Muzyk pozwał partię za wykorzystanie "Lose Yourself" (Materiały prasowe)
d1ey3sa

To był rok 2014. Rządząca centroprawicowa Partia Narodowa wygrała wybory w Nowej Zelandii. Wtedy do sądu wpłynęła skarga Eminema. Raper stwierdził, że ugrupowanie wykorzystało wersje jego wielkiego przeboju "Lose Yourself".

Utwór ten został wydany w 2012 roku. Był głównym kawałkiem na ścieżce dźwiękowej do filmu "8 Mila", w którym Eminem zagrał główna rolę. Singiel z miejsca podbił listy przebojów i został nawet uznany za "klejnot w koronie" w dorobku muzyka.

d1ey3sa

Partia Narodowa wykorzystała przerobioną wersję nagrania. Utwór został zatytułowany "Eminem Esque" i pojawił sie w kampani wyborczej ugrupowania w 2014 roku. Materiał z "Eminem Esque" był pokazywany przez 11 dni i został odtworzony w telewizji 186 razy.

Spot Partii Narodowej z 2014 roku. Podobny do "Lose Yourself"?

Sąd Najwyższy uznał, że "Eminem Esque" jest w zasadzie reprodukcją przeboju Eminema. W orzeczeniu podkreślono, że różnice między tymi dwoma utworami są minimalne. Analizowane było wykorzystanie linii melodycznej, bębnów oraz wstawek fortepianowych.

d1ey3sa

Reprezentujący rapera prawnik, Garry Williams, powiedział, że "kompozycja podlega szczególnym licencjom, a prawa do niej są niezwykle cenne".

Partia Narodowa musi zapłacić Eminemowi odszkodowanie w wysokości 600 tys. dolarów nowozelandzkich. To prawie 1,5 mln złotych.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d1ey3sa

d1ey3sa
d1ey3sa
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów