Trwa ładowanie...

Emerytury i renty zwolnione z podatku. Mamy informacje z resortu

Jeszcze niedawno temu politycy PiS rozważali wprowadzenie zwolnienia emerytów i rencistów z podatku PiT. Dzięki temu seniorzy mogliby otrzymać "na rękę" więcej pieniędzy. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej rozwiewa jednak te wątpliwości.

Share
Emerytury i renty zwolnione z podatku. Mamy informacje z resortu
Źródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
dldhjhl

O propozycjach ulżenia seniorom mówili posłowie i senatorowie PiS na spotkaniach z wyborcami. - Z pewnością przed wyborami parlamentarnymi nastąpi znaczący ruch, który poprawi sytuację materialną seniorów – zapowiadał wicemarszałek Ryszard Terlecki na majowym spotkaniu w Wąbrzeźnie. Nieoficjalnie mówiło się, że w planach było zwolnienie emerytów z podatku dochodowego. Osoby z najniższą emeryturą (dziś to 1029,80 zł brutto) mogłyby zyskać na tej zmianie prawie 140 zł. Według wyliczeń resortu finansów, zwolnienie emerytów z podatku PIT kosztowałoby budżet państwa około 15 mld zł rocznie.

Z interpelacją w tej sprawie do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zgłosiła się jedna z parlamentarzystek PiS Anna Sobecka.

dldhjhl

- Do mojego biura polskiego zwrócił się zatroskany emeryt z prośbą o bliższe przyjrzenie się trudnej sytuacji, w jakiej znajdują się emeryci i renciści pobierający świadczenia w wysokości od 1000 zł do 2000 zł. W jego ocenie ministerstwo, wykonując przegląd resortów, powinno podejść bardziej kompleksowo i sprawiedliwie do szerszej grupy społecznej emerytów, a nie tylko zajmując się kwestią osób o dochodach zamykających się kwotą minimum 1000 złotych. Oczywistą wydaje się sytuacja, że będący w przedziale od 1000 złotych do 2000 złotych żyją również na krawędzi egzystencji i ubóstwa. Jak informuje zaniepokojony emeryt, jego waloryzacja z 2016 r. wynosiła 3 złote. Do 1 marca 2015 r. otrzymał do wypłaty sumę 1 143 złotych 28 groszy. Od 1 marca 2016 r. wysokość świadczenia do wypłaty wynosiła miesięcznie 1 146 złotych 25 groszy. Jak sygnalizuje, w tym stanie rzeczy zmiana metod waloryzacji najmniejszych świadczeń, uwzględniająca rzeczywisty koszt utrzymania, w najniższych kategoriach dochodowych grupy emerytów i rencistów powinna powiększać się proporcjonalnie, w celu poprawy sytuacji dochodowej. Sytuacja materialna emerytów i rencistów w grupie od 1000 do 2000 jest krytyczna i o tej grupie zapomniano całkowicie. W obliczu powyższego potrzebne są zmiany, które wpłyną na polepszenie sytuacji, w której się znajdują – pisze Sobecka. I pyta resort : jakie jest stanowisko ministerstwa wobec „całkowitego zwolnienia emerytów z podatku”.

Zobacz także: Beata Kempa: "Nie przeszkadzają mi hinduscy dostawcy jedzenia, ani ukraińscy budowlańcy"

Co na to resort? Niestety na tym etapie nie widzi takiej możliwości. - Odstąpienie od opodatkowania emerytur i rent, rozumiane jako ich wypłata w kwocie brutto, zwiększyłoby dochody pozostające w dyspozycji osób pobierających te świadczenia, niemniej jednak zwolnienie z opodatkowania emerytur i rent nie znajduje „systemowego” uzasadnienia – odpowiada Elżbieta Bojanowska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

dldhjhl

- Stosownie bowiem do ustawy PIT, składki zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących, albo potrącone w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika, podlegają odliczeniu od dochodu, który stanowi podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Skoro zatem kwoty składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe obniżają podstawę opodatkowania, uzasadnionym i sprawiedliwym społecznie jest, aby opodatkowaniu podlegały świadczenia będące następstwem tych składek, czyli emerytury i renty. Proponowane zwolnienie z podatku emerytur i rent, a zatem uprzywilejowanie jednej grupy podatników względem innych, stanowiłoby naruszenie zasad równości i sprawiedliwości społecznej – dodaje Bojanowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dldhjhl

Podziel się opinią

Share
dldhjhl
dldhjhl
Więcej tematów