Elżbieta Kruk: o. Rydzyk nas przekonał
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji umorzyła postępowanie w sprawie felietonu Stanisława Michalkiewicza na temat żądań organizacji żydowskich, który wyemitowało Radio Maryja. Przewodnicząca KRRiT Elżbieta Kruk wyjaśniła, że Rada uznała też argumenty dyrektora toruńskiej rozgłośni. Ks. Tadeusz Rydzyk tłumaczył, że felieton mieści się w granicach swobody wyrażania poglądów i idei. Wcześniej postępowanie w tej sprawie umorzyła toruńska prokuratura.
Michalkiewiczowi zarzucano, że treści zawarte w felietonie były antysemickie. Chodzi o nadany w marcu felieton, w którym Michalkiewicz powiedział m.in.: "Gdy my tu jesteśmy zajęci wprowadzaniem demokracji na Ukrainie i Białorusi, od tyłu zachodzą nas Judajczykowie, próbując wymusić na naszym rządzie zapłatę haraczu zwanego dla niepoznaki rewindykacjami".
Jak tłumaczył Michalkiewicz, domaga się tego m.in. "Światowy Kongres Żydów - główna firma koncernu holokaustowej industrii", który "ustami swego ówczesnego sekretarza pana Israela Singera zażądał od Polski kolejnego haraczu - tym razem chodziło o mienie pozostawione przez Żydów zabitych podczas wojny przez Niemców".
Felieton Michalkiewicza ostro skrytykowała m.in. Rada Etyki Mediów, a skargę do KRRiT skierowało Stowarzyszenie Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita", które podkreślało antysemicki charakter felietonu.
Zdaniem Elżbiety Kruk, przeprowadzona przez KRRiT analiza wypowiedzi Michalkiewicza nie potwierdziła stawianych mu zarzutów, w tym, że zaprzecza on zbrodniom niemieckim na narodzie żydowskim.
Prokuratura Rejonowa w Toruniu, umarzając postępowanie przeciwko Michalkiewiczowi uznała, że treść tego felietonu nie wskazuje na "celowe działanie ukierunkowane na świadome wyrażenie pogardy, ośmieszenie, czy uwłaczanie", a jego autor "nie negował i nie zaprzeczał zbrodniom nazistowskim".
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, które zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Michalkiewicza, zapowiedziało zaskarżenie decyzji prokuratury. Prezes Stowarzyszenia, Bogdan Białek, powiedział, że tak czy inaczej Stanisław Michalkiewicz stanie przed sądem. Jeśli nie zostanie wytoczony ostatecznie proces z oskarżenia publicznego, to ten pan będzie pociągnięty do odpowiedzialności w procesie cywilnym - zaznaczył Białek.
12 kwietnia dyrektor Radia Maryja odniósł się do felietonu na antenie toruńskiej rozgłośni. Jeżeli ktoś poczuł się dotknięty wypowiedziami u nas jednego spośród znanych polskich felietonistów, to jest nam bardzo przykro. Nikt nie miał zamiaru uczynić jakiejkolwiek i komukolwiek przykrości czy szkody. Szanujemy każdego człowieka, niezależnie od narodowości, stanu, wieku, rasy czy religii - powiedział o. Rydzyk.