Elżbieta II nie żyje. Papież Franciszek zabrał głos
Papież Franciszek złożył kondolencje w związku ze śmiercią Elżbiety II. Biskup Rzymu zapewnił, że przyłącza się do każdego, kto opłakuje jej stratę "w modlitwie o wieczny odpoczynek zmarłej królowej i w oddawaniu hołdu jej życiu".
"Głęboko zasmucony wiadomością o śmierci Jej Królewskiej Mości Elżbiety II, składam serdeczne kondolencje Waszej Wysokości, Członkom Rodziny Królewskiej, narodowi Zjednoczonego Królestwa i Wspólnoty Narodów" - przekazał w czwartek wieczorem papież Franciszek w nocie przesłanej do króla Karola III.
Biskup Rzymu zapewnił, że przyłącza się do każdego, kto opłakuje jej stratę "w modlitwie o wieczny odpoczynek zmarłej królowej i w oddawaniu hołdu jej życiu". Jak dodał Elżbieta II była przykładem "niezłomnej służbie dla dobra narodu", a jej "świadectwem wiary w Jezusa Chrystusa" było "niezachwiane".
"Zapewniam Waszą Wysokość o moich modlitwach o to, aby Bóg Wszechmogący wsparł Was swoją niezawodną łaską w realizacji obowiązków jako Król. Dla Was i wszystkich, którzy pielęgnują pamięć o twojej zmarłej matce, proszę o obfitość boskich błogosławieństw" - przekazał zwierzchnik Kościoła katolickiego.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Elżbieta II nie żyje. Brytyjska królowa poznała pięciu papieży
Zmarła w czwartek w wieku 96 lat królowa Elżbieta II poznała pięciu papieży, w tym Piusa XII, gdy nie była jeszcze monarchinią. Szczególnie bliskie więzy łączyły ją ze świętym Janem Pawłem II, który odwiedził Wielką Brytanię w 1982 roku. Wizytę złożył też następca papieża Polaka - Benedykt XVI. Monarchini odwiedziła kilka razy Watykan.
W 1982 roku Jan Paweł II jako pierwszy papież udał się z wizytą do Wielkiej Brytanii. Intensywna pielgrzymka na przełomie maja i czerwca odbywała się w nadzwyczaj trudnym momencie konfliktu Wielkiej Brytanii i Argentyny o Falklandy. To z tego powodu w programie wizyty nie było żadnych spotkań papieża z brytyjskimi politykami. Jan Paweł II udał się natomiast do Buckingham Palace na spotkanie z królową Elżbietą. Nagrania filmowe z tej wizyty dokumentują serdeczny klimat, jaki panował między monarchinią a papieżem.
Po raz trzeci spotkali się w Watykanie w październiku w 2000 r., czyli w Roku Wielkiego Jubileuszu. Elżbieta II złożyła wizytę nie jako głowa Kościoła anglikańskiego, lecz jako głowa państwa. Nie wygłosili przemówień; wręczyli je sobie nawzajem w kopertach.
Królowa w swoim wystąpieniu podkreśliła zasługi papieża w przełamywaniu historycznych różnic i zbliżeniu katolików oraz anglikanów. Podziękowała też za jego zaangażowanie w proces pokojowy w Irlandii Północnej i walkę ze światowym ubóstwem. Napisała także, że jej wizyta w Roku Wielkiego Jubileuszu ma szczególne znaczenie.